Polislerin ‘Sarsılmaz’ eğitimi nefes kesti

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 vilayetteki polis teşkilatının envanterine katılan ve Türk mühendislerince özgün olarak geliştirilen yerli ve ulusal piyade tüfeği ‘Sarsılmaz SAR 223P, polis eğitimleri ve alanda kullanılmaya başlandı. Bir polisin gereksinimini karşılayabilecek eser yelpazesine sahip olan Sarsılmaz, Antalya Vilayet Emniyet Müdürlüğü Atış Poligonu’ndaki ileri düzey atış eğitimlerinde yerini aldı. Yılda üç defa verilen eğitimlere teşkilata bağlı faal olan binlerce bayan ve erkek polis katılıyor.

Eğitimler nefes kesiyor

Sabahın erken saatlerinde kentin çeşitli bölgelerinden kümeler halinde poligona gelen polislere birinci olarak temel eğitim ve teknik bilgiler veriliyor. Akabinde envantere katılan silahların tanıtımı, ön bilgisi ve atış eğitiminin ön provası yapılıyor. Son olarak ise faal silah eğitiminde atış eğitimi veriliyor. Polisler, alanında profesyonel eğitmen polis memurları tarafından verilen eğitimlerde, kendi beylik ve MP5 makineli tabancaların yanı sıra bu yıl envantere dahil edilen Sarsılmaz SAR 223P ile atışlar gerçekleştiriyor. Nefes kesen eğitimlerde güvenlik ise ön planda tutuluyor.

Beylik tabancaları ve MP5 ile de eğitim alıyorlar

Eğitimlerin üç kademede gerçekleştiği bilgisini paylaşan Antalya Vilayet Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü’nde vazifeli 16 yıllık polis memuru Mehmet Çiçek, çalışanlara silahların kullanımı, teknik özellikleri hakkında bilgiler verildiğini, bir öteki basamakta kelam konusu silahlarla pratik eğitimler yapıldığını ve son olarak da atış eğitiminin gerçekleştiğini aktardı. Çiçek, eğitimlerde bu yıl SAR 223P’nin de dahil olduğunu, bunun yanı sıra polislerin kendi beylik tabancaları ve MP5 makineli tabancayla eğitim aldığını söyledi.

“Hedeflerdeki başarıyı görünce bütün yorgunluğumuz gidiyor”

Eğitimlerde kalma üzere bir durumun kelam konusu olmadığını belirten eğitmen 12 yıllık Polis Memuru Şahin Yanlışsız da, buradaki gayenin var olan seviyeyi daha da üste çıkarmak olduğundan bahsetti. Yanlışsız, “Yoruluyoruz ancak buradaki maksatlardaki başarıyı gördükten sonra da bütün yorgunluğumuz gidiyor” dedi.

“Vatanımız ve bayrağımız için canımızı seve seve feda etmeye hazırız”

Eğitmenlerden Komiser Yardımcısı Nisa Aydın ise, eğitimlerde bayan ve erkek ayrımının yer almadığına dikkat çekerek, “Teşkilatımızda bayan, erkek her türlü şiddetli vazifesi yerine getirmek için varız. Cinsiyet ayrımı yapmaksızın, herkesin en üst düzeyde eğitim alması için gayret sarf ediyoruz. Gerektiğinde vatanımız, bayrağımız için seve seve canımızı feda etmeye hazırız” sözlerini kullandı.

“Yurt dışından gelecek eğitim taleplerini değerlendirebilecek donanım ve deneyime sahibiz”

Yurt dışındaki ülkelerin eğitim taleplerini değerlendirebilecek donanım ve deneyime sahip olduklarını da kelamlarına ekleyen Aydın, “İl Emniyet Müdürümüz Mehmet Murat Ulucan’ın himayelerinde, ilimiz atış alanlarının fiziki koşullarının kâfi düzeye gelmesi, ayrıyeten biz eğitici işçinin gelişimi için gerekli kuralları sağlaması sonucunda, gerek ülke içinden, gerek ülke dışından gelecek talepleri ya da muhtaçlık hasıl olması durumunda bu cins talepleri değerlendirebilecek donanım ve deneyime sahibiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir