Polis, bakanlığa yürümek isteyen özel sektör öğretmenlerini engelledi

Nur Kaplan

ANKARA – Özel okullarda ve dershanelerde çalışan öğretmenlerin örgütlendiği Özel Bölüm Öğretmenleri Sendikası üyeleri, “Taban maaş hakkımız geri verilsin” talebiyle Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya geldi.

Özel öğretim kurumlarında çalışan meslektaşlarının ekonomik ve özlük haklarının güzelleştirilmesini talep eden öğretmenler, TMMOB Eğitim ve Kültür Merkezi’nde toplandı. Müzik ve sinevizyon gösterimi ile başlayan aktiflik, sendikası yöneticilerinin konuşması ile devam etti.

Özel Kesim Öğretmenleri Sendikası Genel Sekreteri Hüseyin Aksoy, üye sayılarının 4 bine dayandığını, faaliyet gösterdikleri vilayet sayısının 60’ın üzerinde olduğunu söyledi. Özel Kesim Öğretmenleri Sendikası’nın esaslı eğitim çabasında yeni bir filiz olduğunu söyleyen Aksoy, şöyle devam etti:

“Bizler yola çıkarken birinci olarak öğretmeniz dedik. Biz kurumlarda eksik, atanamamış, yetersiz yaftası aldık. Bizim çabamız bunu değiştirmekle başladı. Bakanlık özel kurumlarda kaç eğitimcinin çalıştığından bihaber. Bir dershanede öğretmenin 60 saat derse girdiğinden bihaber. Bakanlık fiyatlı öğretmenlerinin neye maruz kaldığından, kaç parayla çalıştığından bihaber.”

‘ANCAK ÇOCUKLARIMIZIN ÖNÜNDE EĞİLİRİZ’

Özel Dal Öğretmenleri Sendikası Örgütlenme Sekreteri Ozan Fındık, bugüne kadar gerçekleştirdikleri kazanımları anlattı. Fındık, “Hepimiz çalıştığımız kurumlarda çeşitli meseleler yaşadık. Sendikamız yoktu. İşveren baskısı ve sömürüye karşı dağınıktık. Bu çaresizlik ve yalnızlık duygusu bu sendikayı kurmamıza neden oldu. Bu yozlaşmış sistemin içinde öğretmenler eziliyor. Pratik, fiili ve yasal gayret sınırı yaratmak zorundayız. Biz efendi istemiyoruz fakat efendi de olmak istemiyoruz. Biz fakat çocuklarımızın önünde eğiliriz” dedi.

POLİS ÖĞRETMENLERE BİBER GAZI SIKTI

Özel kesim öğretmenleri TMMOB’da yaptığı açıklamanın akabinde Ulusal Eğitim Bakanlığı’na yürümek istedi. TMMOB Eğitim ve Kültür Merkezi’nin önünde konuşlanan polis öğretmenlerin yürümesini engelledi. Öğretmenler sloganlar eşliğinde polisin tavrına reaksiyon gösterdi. Öğretmenlerin yürümek için yola çıktığı sırada polis biber gazıyla müdahale etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir