PKK İstiklal Caddesi’nde katliam yapan Ahlam Albashır’a emri Aynularab’tan verdi

Ahlam AlbashırTaksim’de 6 kişinin hayatını yitirdiği, 81 kişinin yaralandığı terör saldırısına ait soruşturmada gözaltına alınan 50 kişi ortasında, Suriye asıllı terörist Ahlam Albashır’ı Yunanistan’a, bir firari şüpheliyi de Bulgaristan’a kaçırmak isteyen 2 kardeşin de bulunduğu belirtildi.

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım Pazar günü saat 16.20’de meydana gelen terör atağında 6 kişi hayatını kaybederken, 81 kişi yaralandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının patlamaya ait başlattığı soruşturma kapsamında 8 savcı ve 2 başsavcı vekili görevlendirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü takımları de taarruzun failini yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı.

Olay günü ve sonrasında 1200 kamera kaydını inceleyen emniyet güçleri, PKK/PYD/YPG tarafından verilen talimat üzerine bombalı saldırıyı düzenleyen kişinin Suriye asıllı Ahlam Albashır olduğunu tespit ederken, teröristin buyruğu aldığı örgüte ait bilgilere de ulaştı.

Örgütün bombalı saldırıyı gerçekleştirmek için yaptığı plan da deşifre edilirken, olayla irtibatı olan birçok isme de ulaşıldı.

4 AY EVVEL TALİMAT ÜZERİNE İSTANBUL’A GELMİŞ

Suriye asıllı Ahlam Albashır, PKK tarafından verilen hareket talimatını Aynularab’daki terör örgütü merkezinden aldı.

Aldığı talimat üzerine Albashır, hareket yapmak için 4 ay evvel yasa dışı yollarla Afrin üzerinden Türkiye’ye girerek İstanbul’a geldi.

Bombacı terörist Ahlam Albashır, B.H. isimli şüpheliyle İstanbul Esenler’de Suriye asıllı 2 kişinin yaşadığı konutta kaldı. Teknik takibe takılmamak için dijital yollarla bağlantı kurmaktan kaçınan Albashır ve beraberindeki şüphelinin, kamufle olmak emeliyle 4 ay bir dokumacılık atölyesinde çalıştığı tespit edildi.

PATLAMANIN YAŞANDIĞI GÜN

Terörist Ahlam Albashır, 13 Kasım’da Aynularab’daki merkezden verilen ve meskeninde kaldığı şüpheliler tarafından kendisine iletilen talimatla harekete geçerek B.H. isimli şüpheliyle Beyoğlu’na geldi.

İstiklal Caddesi’ndeki banklardan birinde 40 dakikadan fazla oturan Ahlam Albashır kalktıktan 1-2 dakika sonra saat 16.20’de patlama meydana geldi.

Zaman ayarlı olduğu bedellendirilen bombanın patlamasına kısa bir mühlet kala oradan uzaklaştığı belirlenen terörist Albashır’ın taarruzun akabinde taksiyle olay yerinden ayrılarak İyiler’e gittiği tespit edildi.

İZI SÜRÜLEN TERÖRIST KISKIVRAK YAKALADI

Polis takımları yapılan incelemeler sonucunda 14 Kasım’da 21 adrese operasyon düzenleyerek 46 şüpheliyi gözaltına aldı. Bu şahısların sorgulamalarında bombayı koyan kişinin Küçükçekmece’deki bir adrese gittiğinin tespit edilmesi üzerine belirlenen adrese saat 02.50’de yapılan operasyonda, olayı gerçekleştiren Suriye asıllı Ahlam Albashır gözaltına alındı.

Albashır, sorgusunda, PKK/PYD/YPG terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve aksiyon yapmak için Afrin üzerinden Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yaptığını söyledi.

Ahlam Albashır, PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Aynularab’daki merkezinden İstanbul’da aksiyon yapma talimatını alarak, 13 Kasım’da saat 16.20 sıralarında bombalı aksiyonu gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etti.

GÖZALTINA ALINAN KUŞKULU SAYISI 50’YE YÜKSELDİ

Emniyet güçlerinin soruşturması çerçevesinde devam eden operasyonlarında gözaltına alınan kuşkulu sayısı 50’ye yükseldi.

Gözaltına alınalar ortasında, kuşkulu Suriye asıllı Ahlam Albashır’ı Yunanistan’a, firari kuşkulu B.H’yi de Bulgaristan’a kaçırmak isteyen Ammar J. ile Ahmed J. isimli 2 kardeşin de bulunduğu öğrenildi.

Yasir K’nin olay günü terörist Ahlam Albashır ve firari kuşkulu B.H’yi araçla Beyoğlu’na getirip meydana yakın bir yerde bıraktığı, şüpheliler Yasir K. ve B.H’nin daha sonra İyiler’e geri döndüğü belirlendi.

Albashır’ın saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Yasir K’yi arayarak kendisini almasını istediği, Yasir K’nin “Polis her yeri tutmuş, gelemem” demesi üzerine teröristin taksiyle İyiler’e gittiği tespit edildi.

Şüpheli Ahmed J’nin de Ahlam Albashır’ı İyiler’den alıp Küçükçekmece’deki konutuna götürdüğü ve daha sonra Yunanistan’a kaçırmayı planladığı bildirildi.

İstanbul polisinin kısa müddette adresini belirleyerek yaptığı operasyonla Albashır’ı gözaltına alması üzerine kaçırma planını uygulamaya koyamayan Ahmed J’nin operasyon anında konutta olmadığı belirlendi.

FİRARİ ŞÜPHELİNİN EDİRNE’DE KALDIĞI KONUTUN SAHİBİ DE GÖZALTINDA

Polis, patlamanın akabinde Esenler’deki konuta giden Albashır’ı, oradan alıp Küçükçekmece’de yakalandığı adrese götüren Ahmed J’ye ilişkin bir manzara tespit etti.

Ekiplerin, terörist Albashır’la birlikte Küçükçekmece’ye giderken kullandıkları arabanın şoför koltuğuna oturduğu sırada kaydedilen güvenlik kamerası imajından Ahmed J’nin eşkalini belirlediği ve gözaltına aldığı öğrenildi.

Öte yandan, bugün gözaltına alınan Ahmed J’nin kardeşi Ammar J’nin, bombacı terörist Ahlam Albashır ile birebir konutta yaşayan firari kuşkulu B.H’yi Bulgaristan’a kaçmasını sağlamak hedefiyle Edirne’ye götürdüğü tespit edildi.

Şüpheli B.H’nin Edirne’de kaldığı meskeni belirleyen polis, operasyonda zanlıya ulaşamadı, meskenin sahibi gözaltına alındı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir