Pervin Buldan, HDP’nin 5. Olağan Kongresi’nde konuştu: ‘HDP, salt nehri geçmek üzere yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacak’

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5’inci Olağan Büyük Kongresi Ankara Spor Salonu’nda yapıldı. Kongrede HDP eş genel liderleri MithatSancar ve Pervin Buldan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili iletileri dikkat çekti.

Mithat Sancar, mevcut ittifaklara alternatif olarak “Demokrasi İttifakı”nı inşa etmeye başladıklarını söylediği konuşmasında, bu ittifakın süreksiz ve seçime dönük olmadığını vurguladığına dikkat çekti.

Sancar, şöyle konuştu:

“Seçime bu ittifakla gireceğiz. Maksadımız halkların, ezilenlerin, dışlananların ortak iradesinin parlamentoda en güçlü halde temsil amacımızda en ufak bir tereddüdümüz yok. Bu yürüyüş bu gayeye yanlışsız ilerlemektedir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise tekrar tavrımız nettir. Bizler kamuoyu önünde açık, şeffaf görüşmeler yapılması halinde tavır dokümanımızda de belirttiğimiz prensipler çerçevesinde müzakerelere ve ortak aday fikrine açığız. Şayet bu davetimize karşılık bulamazsak en doğal hakkımız olan seçimlere kendi adayımızla girme seçeneği de güçlü bir seçenek olarak durmaktadır.”

“HDP IRMAĞI GEÇMEK İÇİN KÖPRÜ OLMAYACAK”

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan da “Türkiye halkları, kriz iktidarına da onarım siyasetine de asla mahkum ve muhtaç değildir” sözlerini kullanarak, şunları söyledi:

“Herkes şunu çok uygun bilmelidir ki HDP, salt ırmağı geçmek üzere yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır. Bizler ‘Başka bir yol var’ diyoruz. O yol da HDP’nin kararlılıkla savunduğu üçüncü yoldur. Bu da tüm demokrasi güçleriyle birlikte yol alacağımız Türkiye’nin demokrasi ittifakı dediğimiz demokratik ittifaktır.”

KONGREDEN NOTLAR

HDP Küme Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ile Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in divan eş başkanlığına seçildiği kongreye, Ahmet Türk, Sırrı Süreyya Lider, Sırrı Sakık, eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da katıldı.

CHP, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Personel Partisi, Yine Refah Partisi ile çeşitli sendika ve meslek örgütlerinin temsilcilerinin de bulunduğu kongreye bildiri gönderen isimler ortasında TEK Parti Genel Lideri Ahmet Özal da yer aldı.

Pervin Buldan’ın konuşması sırasında yüzü kapalı iki kişinin terör örgütü PKK başkanı Abdullah Öcalan’ın posterini açma teşebbüsüne vazifeliler pürüz oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir