Otomotiv yeniden ihracat lideri oldu

Türkiye otomotiv sanayisinin ekim ayı ihracatı geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 1.8 artışla 2.65 milyar oldu. Otomotiv sanayisinin toplam ihracattan aldığı hisse ise yüzde 12.4 olarak gerçekleşti. Mevzuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan OİB İdare Konseyi Lideri Baran Çelik, “Enflasyon sorunu ile birlikte büyümekte olan global resesyon riski ve Bölgesi’nde derinleşen daralmaya karşın otomotiv ihracatımızda artış sürüyor. Ekimde aylık bazda sektörel ihracatta tekrar birinci sıraya yükseldik. En çok ihracat tekrar tedarik sanayisinde kaydedildi. Tedarik sanayisi, çekiciler ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatımız çift haneli arttı. Yeniden Almanya, Belçika ve Rusya’ya yönelik çift haneli artış kaydettik” tabirlerini kullandı.

Baran Çelik

EN ‘ÇEKİCİ’ İHRACAT

otomotiv sanayisinin alt eser kümelerine bakıldığında, yüzde 13 artışla 1 milyar 69 milyon dolara ihracata imza atan tedarik sanayi, kesim ihracatında en büyük eser kümesi olarak kayıtlara geçti. Binek araba ihracatı ekimde yüzde 20 azalarak 748 milyon dolar olurken eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı ise yüzde 4 azalarak 448 milyon dolar oldu. Ekimde en yüksek oranlı ihracat artışı ‘çekici’ kümesinde görüldü. Çekicilerin ihracatı yüzde 95 artarak 214 milyon dolara yükseldi.

Ekimde en büyük pazar olan Almanya’ya yüzde 15 artışla 404 milyon dolarlık ihracat kaydedildi. Birleşik Krallık, 285 milyon dolarlık ihracat sayısıyla ikinci büyük pazar olurken bu ülkeye yönelik ihracat, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 9 arttı. Üçüncü büyük pazar Fransa’ya ihracat ise yüzde 12 azalarak 252 milyon dolar oldu. Ekim ayında değerli pazarlardan Belçika’ya yüzde 32, Rusya’ya yüzde 23, Romanya’ya yüzde 21, Portekiz’e yüzde 79, Çekya’ya yüzde 81 ihracat artışı yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir