Otel Yöneticileri Derneği Başkanı: Antalya’daki otellerin tamamı dolu

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca, Kurban Bayramı’nda turist hareketliliği ve turizm dönemi hakkında kıymetlendirme yaptı. Turizm açısından dönemde ‘yüksek’ diye tabir edilen periyodun yaşandığına dikkati çeken Atmaca, “Çok hareketlilik var. Antalya genelinde otellerde doluluklar devam ediyor. Okulların kapanması ve Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkartılması nedeniyle iç pazarda da ağır talep aldık. Bugün prestijiyle Antalya’nın tamamı dolu diyebiliriz” diye konuştu.

‘UKRAYNA’DAN HİÇ KONUĞUMUZ YOK’

DHA’nın haberine nazaran Avrupa pazarından gelen turistlerde artış yaşandığına değinen Atmaca, şunları söyledi:

“Avrupa’nın tamamı çok uygun gidiyor. Almanya birinci sırada. İngiltere pazarında artış var. Son günlerde Rusya’dan uçakların artmasıyla birlikte Rus turist sayısında artma var. Ağır Türk konukları ile de karşı karşıyayız. Şu an yüksek dönemdeyiz. Ukrayna-Rusya savaşının devam etmesi nedeniyle Ukrayna’dan hiç konuğumuz yok. Rusya’dan ambargoların müsaade verdiği sürece Rus pazarında sayılar artmaya devam ediyor.”

‘RUS PAZARI EKİM, KASIMA KADAR DÜZGÜN GEÇECEK’

Rus pazarında bayram sonrası hareketlilik yaşanacağını lisana getiren Atmaca, “Bayramdan sonra da bu artışın devam edeceğini düşünüyorum. Bilhassa Rusya’dan uçak sayılarının çok olması nedeniyle dönemin uzayacağını düşünüyorum. Rusya savaşı ve ambargolar nedeniyle Rus pazarından istenilen sayılar değil. Rus pazarı açısından dönemin ekim ve kasıma kadar güzel geçeceğini düşünüyorum” dedi.

‘2022, 2021’DEN GÜZEL OLACAK’

Antalya’ya gelen turist sayısına nazaran Alman tatilcilerin birinci sırada yer aldığını belirten Atmaca, “Şu anki durumda Almanya, Rusları geçti ve birinci sırada. Ortadoğu’da önemli artış var. İngiltere beklenenin üzerine çıktı. İngiltere’de seyahat yasağı nedeniyle 2 yıldır seyahat edemeyen İngilizler, Antalya’ya ağır ilgi gösterdi. İngiliz pazarında da önemli artış var. 2021’den daha uygun bir dönem geçiriyoruz. 2022 daha yeterli bir dönem olacak” diye konuştu.

‘SAVAŞIN SONA ERMESİ ÖNCELİĞİMİZ’

Atmaca, “Rusya pazarının bir an evvel olağana dönmesi, fakat evvel savaşın sona ermesi, insanların ölmemesi en büyük önceliğimiz. Turizm, barış demek. Barışın olmadığı yerde turizm olmaz. Önceliğimiz barış. Daha sonra ambargoların olağana dönmesi. Türkiye’nin en büyük tedarik yaptığı pazarların başında Ukrayna ve Rusya geliyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir