ODTÜ bileşenlerinden 2 araştırma görevlisinin açığa alınmasına tepki: Atanmış rektörlere rağmen haklarımızı ve özgürlüklerimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz

ODTÜ bileşenleri, iki araştırma görevlisinin münasebet gösterilmeden ODTÜ Rektörlüğü tarafından açığa alınmasını protesto etti. Rektörlük binası önünde yapılan basın açıklamasında, “Atanmış rektörlerin beyhude gayretlerine karşın haklarımızı ve özgürlüklerimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” denildi.

Eğitim Sen 5 No’lu Şube ODTÜ Temsilciliği, ODTÜ Mezunları Derneği, Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği ve ODTÜ Öğrencileri, araştırma vazifelileri Sibel Bekiroğlu ve Mehmet Memnun’un münasebet gösterilmeden açığa alınmasını bugün ODTÜ Rektörlüğü protesto etti. “Hocalarımızın Yanındayız” pankartı açan ODTÜ bileşenleri ismine yapılan açıklamada şunlar kaydedildi.

“Sibel Bekiroğlu ve Mehmet Memnun’a kefiliz, hocalarımızın yanındayız”    

“Otoriter zorbalık, sopasını üniversiteler üzerinde sallamaya devam ediyor. ODTÜ’de, Boğaziçi Üniversitesi’nde ve memleketin bütün yerleşkelerinde eğitim ve bilim işçileri ile öğrencileri maksat alan gayri tüzel uygulamalara ne yazık ki her gün bir yenisi daha ekleniyor. Atanmış rektörler aracılığıyla devam ettirilen sistematik baskılar, artık yalnızca hukuk kılıfına sığmamakla kalmıyor, aklın ve vicdanın hudutlarını da ziyadesiyle zorluyor.

ODTÜ öğretim elemanları Sibel Bekiroğlu ve Mehmet Memnun, temelsiz ve mesnetsiz argümanları temel alan bir kararla geçtiğimiz hafta ODTÜ Rektörlüğü tarafından açığa alındı. Kısa bir müddet evvel de ODTÜ Kıbrıs Kampüsü’nde vazifeli öğretim üyesi Doç. Dr. Yonca Özdemir ve öğretim vazifelisi Serhat Selışık’ın mukaveleleri, objektif değerlendirmelerle açıkça çelişen ‘performans’ mazeretli münasebetlerle ODTÜ Rektörlüğü tarafından sonlandırılmıştı.

Hukuk tanımaz uygulamalar, yalnızca eğitim ve bilim işçilerini değil, öğrencileri de amaç alıyor. Geçtiğimiz günlerde ODTÜ Kampüsü’nde gerçekleştirilmek istenen 10. Onur Yürüyüşü, Rektörlüğün öğrencileri açıkça gaye gösteren tavrı nedeniyle çok sayıda öğrenci ve çalışanın ziyan gördüğü bir şiddet gösterisine dönüştü. Eğitim ve bilim işçileri ile üniversite öğrencilerini maksat alan baskıcı siyaset ve uygulamalar, ne yazık ki ODTÜ yerleşkeleriyle hudutlu değil. Boğaziçi Üniversitesi’nde vazifeli dört eğitim ve bilim işçisi, bir hak ihlalini açığa çıkartmaları nedeniyle atanmış rektör tarafından açığa alındı.

Bizler, ODTÜ çalışanları, öğrencileri ve mezunları olarak, yaşananlara daima birlikte ve yüksek sesle itiraz ediyoruz. Otoriterliğin akademideki atanmış rektörlerinin beyhude uğraşlarına karşın haklarımızı ve özgürlüklerimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Sibel Bekiroğlu ve Mehmet Mutlu’ya kefiliz, hocalarımızın yanındayız. Yonca Özdemir ve Serhat Selışık’ın başarılarına şahidiz, hocalarımızın yanındayız. Üniversitenin özerkliğini yok sayan kararların karşısında 500 gündür dimdik duran Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve işçilerinin yanındayız, uğraşları gayretimizdir. LGTBTİAA’ları; hakları, özgürlükleri ve gelecekleri için gayret eden üniversite öğrencilerini asla yalnız bırakmayacağız.

“Hocalarımızın vazifelerine iadesini talep ediyoruz”   

Yonca Özdemir, Sibel Bekiroğlu, Serhat Selışık ve Mehmet Memnun ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki vazifelerinden alınan hocalarımızın vazifelerine acilen iadesini, maddi ve manevi kayıplarının tazmin ve telafi edilmesini, garantili çalışma şartlarının garanti altına alınmasını talep ediyoruz. Taleplerimiz gerçekleşene kadar sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Başta üniversitemiz kamuoyu olmak üzere, tüm yurttaşları haklı uğraşımıza dayanak olmaya, sesimize ses katmaya davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir