Nilüfer Belediyesi ektiklerini biçecek


Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, seçim öncesindeki vaatlerini aktarırken, 3 yıl 4 ay 4 gün içinde yaptıkları icraatları anlattı. Lider Fazilet, tarımla ilgili birçok taahhütte bulunduklarını vurgularken, “ Çiftçilerimize önemli katkılar sağlayacak” açıklamasını yaptı.

Mehmet ÇETİNKAYA/BURSA İNTERNET GAZETESİ (BİG) BURSA (İGFA)
Bursa İnternet Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, idarelere katılımcılığın en ağır olduğu ilçelerden birinde olduklarını lisana getirdi. Türkiye’de bir birinci olan mahalle komitelerini kurduklarını aktaran Fazilet, “Bunu bakanlık bile aldı. Örnekleri güzel götürdük. Tek mani ise pandemi oldu. Seçimi de bu yüzden gerçekleştiremedik. Stratejik planları iştirakçilerle gelişiyor. Nilüfer Belediyesi’ne bu yerleşmiş durumda” dedi.


HİZMETE DEVAM

Önümüzdeki seçim periyot için konuşmanın erken olduğunu vurgulayan Lider Fazilet, “ Kederimiz sistemi kurumsal bir hale getirmek. Misyon süremiz içinde de bunun sinyallerini verdik. Biz daha buradayız misyonumuza devam edeceğiz. Halkımız teveccüh gösterirse, biz hizmet etmeye devam edeceğiz. Siyaset öncesinde de Mimarlar Odası’nda hizmet etmeye başlamıştık. 16 yıl bunu burada taçlandırdık” dedi.

CAN DOSTLAR EKİMDE YENİ YUVALARINDA

Sokak canlıları ile ilgili çalışmaları pahalandıran Turgay Fazilet, “ En büyük sorun sokak köpekleriydi. Hala da devam ediyor vatandaşlarımız aktarıyor. Bu bir yasal sorun. Sokak hayvanlarının doğal ömürde hayatlarını sürdürmesi için yasa da var. Bizler barınaklarda bakımlarını yapıyoruz. Yasak ırklar için yer hazırlığı yapıyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü’ne müracaatımız sonrası Kuruçeşme Mahallesi’nin bulunduğu yerde 45 dönümlük sokak hayvanlarının yaşayacağı bir alan oluşturmak için müsaadesi aldık. Ekim ayı itibariyle canlılarımızı orada yaşayacak hale getireceğiz” açıklamasını yaptı.


BEBKA’DAN 1 MİLYON LİRALIK HİBE

Tarım yılıyla ilgili önemli bir çalışma yaptıklarını aktaran Fazilet, “ Ekoçiftlik ismini verdiğimiz bir projeyle devam ediyoruz. Çiftlikle oluşturduk, sulu tarım yapıyoruz. Çıkan eserlerin işlenebileceği gençlik ve çalışma kampları da gelecek yıl gerçekleştireceğiz. Türkiye’deki birincilerden olan bir ilçe belediyesi olarak Uludağ Üniversitesi ile bulunduğumuz tarım topraklarının numunelerini alıp hangi alanda nelerin yapılabileceğini ve işlenebileceğini geliştirmek için mutabakat yaptık. Bu ay sonunda bitecek ve çiftçilerimize dağıtarak bunun bilgisini sunacağız. Ardından eserleri alıp uydu üzerinden işleyip, ne kadar eser olduğunun da tespiti yapılacak. Çeşitliliği de artacak. BEBKA’dan tıbbi aromatik bitkileri işlemek için 1 milyon liralık hibe aldık, Hasanağa’da bir hazırlık merkezi oluşturduk. Bayan dernekleri eserleri alıp işleyerek satışa hazır hale getirecek. Nilüfer Bostan merkezlerimizde satışa sunuluyor. 5 tane açıldı, 4 tanesi de açılış için bekliyor” açıklamasında bulundu.

BİLİM MERKEZİ HAZIRLIĞI

Çocuklarla ilgili park projelerinin aralıksız sürdüğünü açıklayan Turgay Fazilet, komitelerin sayısının artırıldığını söylerken, bayan ve gençlerin sayısız arttığını vurguladı. İlçede 2 tane kodlama atölyeleri olduğunu belirten Fazilet, “ Elektronik devrelerle yangın alarmı yapmayı öğreniyor. Çocuklar birçok mevzuda elektronik ve robotik çalışmalar konusunda yetenekleri var. Kent içinde ve 14 kırsal mahallemizde fiyatsız internet hizmetimiz var. Pandemi vaktinde okullar kapanınca bahse çabucak müdahale ettik. Konak Mahallesi’nde pancar depomuzu Bilim Merkezi’ni yapmak istiyoruz. Proje tamamlandı yılsonuna kadar ihale gerçekleştirilir. Görükle Kültürevi de yeni polis merkezinin yapılmasının akabinde hayata geçirilecek. Temel atması bu yıl yapılır” diye konuştu.

KÜLTÜREVİ PROJESİ

Görükle Kurtuluş Mahallesi ile Göçmen Konutları’nda hayata geçirmek istedikleri bir kültür meskeni projesi olduğunu açıklayan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, “ Orada Ulusal Emlak’a ilişkin bir alan vardı bizler de kültür alanına çevirdik. Bir de Balat’ta okul alanımız var. Takas teklifi geldi. Hala bu gerçekleşmedi. Ankara’dan takip ediyoruz. Bunu da hayata geçirebiliriz. Bürokrasi bizim heyecanımızın gerisinden geliyor” dedi.

KIRSAL MAHALLELER İÇİN FİYATSIZ İNTERNET HİZMETİ

Özellikle kırsal mahallelerde çocuklara fiyatsız internet imkanı sağlamak için, kablosuz internet istasyonları kurduk. Pandemi sürecinde internet alt yapısı olmayan birçok kırsal mahallemizde çocuklarımızın dışarı çıkmadan internete konutundan ulaşması için gerekli hizmeti fiyatsız sağladık.

FİDE BİZDEN, ESER SİZDEN

Kentte yaşayan herkesin balkon ve teraslarında ziraî üretim yapmaları için cet tohumlarından üretilmiş domates, biber, patlıcan üzere zerzevat çeşitlerinden 400 bin adet fide dağıtık. İstiyoruz ki Nilüfer’de balkon tarımı yaygınlaşsın herkes üretimin tadına varsın. Fidelerle meskenlerde zerzevat yetiştirmenin ve kısmından koparıp yemenin tadını çocuklarınıza yaşatın istiyoruz. Balkonlarınız, teraslarınız birer küçük bahçeye dönüşsün, ilaçsız biberler, domatesler patlıcanlar yetişsin. Gelecek kuşakları tarımla tanışsın ve onları üretime teşvik etmek istiyoruz.

DEPREMSELLİK VURGUSU

Depreminin vaktini kimsenin bilemeyeceğini vurgulayan Lider Fazilet, “ Nilüfer zelzele tarafından biraz daha şanslı görünüyor. Kentsel dönüşüm olarak isimlendirilen tartışmalı bahis var. Zelzeleye hazırlık bu formda olmamalı. 5-6 katlık yere 12 katlı binalar dikilmez. Ada bazlı dönüşüm olmaz. Bölgesel bir çalışma yapılmalıdır. Yıldırım’daki Mevlana mahallesinde yapılan çalışmalar hakikat olarak işliyor. Nilüfer daha az etkilenecektir. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Mudanya açıklarından giden bir kol var. Uluabat’tan geçen de bir fay çizgisi var. Üniversitelerle yaptığımız çalışmalarla fay sınırının yerini belirledik. Vatandaşları bilinçlendirmek ve sarsıntı öncesini düzgün hazırlamak değerli. Risk bölgeleri çok düzgün tespit edilmeli. TOKİ’ler devreye girebilir sağlam binalar yapmak konusunda. Riskli binalarla ilgili fizibilite çalışmalarını devlet yapmalı, mahallî idareler bu işin taşeronluğunu yapmalı” dedi.

ÖNEMLİ MESAJLAR

Bursa İnternet Gazetesi’ne ait değerlendirmelerde bulunan Turgay Fazilet, “ Takipçilere çok değerli iletiler veriliyor. İnsanlarımız dilerim daha hassas olur. Tebrik eder, çalışmalarınızda muvaffakiyetler dilerim” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir