NASA’nın Ay’ı inceleyecek yeni uydusu ile iletişimi koptu

NASA’nın Ay’ı incelemek için gönderdiği yeni uydudan haber alınamıyor. NASA Sözcüsü Sarah Frazier, dün Dünya yörüngesinden muvaffakiyetle ayrılan, mikrodalga fırın büyüklüğündeki uzay aracı CAPSTONE ile bağlantı kahrı yaşandığını açıkladı.

İletişime neden olan sorunu çözmek ve tekrar temas kurmak için çalışıldığını tabir eden Frazier, CAPSTONE’un hakikat yörüngeye yerleşmesi için kâfi ölçüde yakıtı olduğunu aktardı.

Yaklaşık 25 kilogram olduğu belirtilen CAPSTONE ile ilişkinin ne vakit koptuğu bilinmiyor lakin sorunun dünya yörüngesinden çıktıktan sonra oluştuğu varsayım ediliyor.

“CubeSat” kategorisindeki uydunun, toplayacağı dataları NASA’ya göndererek insanlığın yine Ay’a inişi için gerekli ön bilgileri sağlaması öngörülüyordu.

CAPSTONE’un tahminen 13 Kasım’da Ay’a varması planlanıyor ve bilgi toplamak için en az 6 ay boyunca Ay’ın yörüngesinde kalması planlanıyordu.

Roket, 28 Haziran’da Yeni Zelanda’nın Mahia Yarımadası’ndaki Roket Laboratuvarı Fırlatma Kompleksi 1’den fırlatılmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir