MÜSİAD’tan asgari ücret ve ek zam açıklaması: Mutlaka maaşlar yükseltilmeli

Haber7- Özel

MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı, MÜSİAD Bayan uyumunda 14 Haziran’da İstanbul’da düzenlenecek Milletlerarası Farkındalık Zirvesi’nin tanıtım toplantısında Haber7’nin iktisat gündemine ait sorularını yanıtladı.

ASGARİ FİYATA ARTIRIM YAPILMALI

Asgari fiyata artırım yapılması gerektiğini söyleyerek  “Asgari fiyat konusunda bizler çalışanımızın insanca yaşama hakkı olduğunu, emeğinin karşılığını vaktinde alması gerektiğini daima söyledik. MÜSİAD olarak geçen yıl minimum fiyatın 4.000 Lira üzerinde olması gerektiğini birinci söyleyen biz olduk. Günümüzde yaşanan enflasyon oranlarının bu kadar yüksek seyretmesi alım gücünü düşürdü. Bu alım gücünü bir ölçü daha rahatlatacak düzenlemeye biz de dayanak veriyoruz. Bu patronlara bir vergi yükü olarak gelmemeli büsbütün çıplak bir ek fiyat üzere bir düzenleme olmalı. Minimum fiyata ek bir ödemenin yanlışsız olacağını düşünüyoruz.” dedi.

“VERDİĞİMİZ ARTIRIMLAR ANLAMSIZ KALIYOR”

Enflasyon sayılarını pahalandıran Asmalı, enflasyonda düşüş olmadıkça verdikleri artırımın anlamsız kaldığının altını çizerek,  “Enflasyon oranında bir faiz artışı olsa Türkiye’de birçok yatırım durur. Yüzde 70’in üzerindeki bir kredi oranıyla insanların yatırım yapma iştahı azalırdı. Bu noktada hükümetin düşük faiz siyaseti yatırımcılar için çok büyük bir imkan. Birçok yatırımcı düşük faiz imkanlarından kredi hacmini büyüterek yatırım yapıyor. Bu manada olumlu buluyoruz. Biz faizin getiri tarafındansa yatırım tarafını düşünüyoruz. Getiri tarafını yaptığımız ticari yarardan elde etmeyi daha uygun buluyoruz. Lakin hayat pahalılığının da denetim altına alınması lazım. Enflasyon sayılarının bir ölçü düşüşe geçmesi sevindirici. İnşallah bu düşüş daha da artarak devam eder. Çünkü bu noktada verdiğiniz artırımlar da anlamsız kalıyor. Enflasyonun aşağı gelmesi noktasında da kalıcı çalışmaların olması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

DÖVİZDE GEVŞEME BEKLENTİSİ

Asmalı Enflasyonun bu devirde aşağıya geleceğini kestirim ettiklerini belirterek, “Turist ve gurbetçi girişleri başladı. Bilhassa turizm dönemi çok hareketli geçiyor. Çabucak yanı başımızda Rusya-Ukrayna savaşı olmasına karşın öbür ülkelerden önemli bir talep var. Onlardan sağlanan döviz girdileriyle birlikte, dövizde bir bolluk yaşanacağını kurlarda gevşeme olacağını kestirim ediyoruz. Birebir formda baharın gelmesiyle sebze-meyve fiyatlarının azalmasıyla enflasyonda düşüşün olacağını ve ilerleyen günlerde artarak devam edeceğini düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir