Murat Yetkin: Her başarısını en kısa sürede duyuran Türk güvenlik sisteminin bu ketumluğu size de tuhaf gelmiyor mu?

Gazeteci – müellif Murat Yetkin, “Türkiye’de MİT ve İçişlerinin terör taarruzlarını önlediği haberlerini Türk makamlarından değil, İsrail kaynaklarından alabiliyoruz. Her muvaffakiyetini en kısa müddette duyuran Türk güvenlik sisteminin bu ketumluğu size de tuhaf gelmiyor mu?” değerlendirmesini yaptı.

Yetkin yazısında, “Türkiye’nin İsrail ile yumuşama siyasetine geçmesinin birinci işaretleri turizm alanında alınmıştı. Bu tesirle yalnızca İsrail’den değil, ABD, Kanada, (kendisi de turizm ülkesi olan) İspanya üzere daha evvel fazla turist gelmeyen ülkelerden de turist gelmeye başlamıştı. Bilhassa İstanbul otelleri yıllardan sonra Arap ve İranlıların yanı sıra İsrailli turistlerle dolmaya başlamıştı. Birkaç hafta evvel bu durumdan memnuniyetini söz eden İstanbul’un kıymetli beş yıldızlı otellerinden birisinin yöneticisi, isminin gizli tutulması kaydıyla “İşler bıçakla kesilir üzere düştü” dedi. Çavuşoğlu’nun seçim bölgesi olan Akdeniz turizm merkezi Antalya’yı ise Rus ve Alman turistler ayakta tutmaya devam ediyor.” tabirini kullandı. 

Yetkin şunları kaydetti:

Bu gelişmelerin Çavuşoğlu’nun İsrail ziyareti akabinde gündeme gelmesi de dikkat alımlı. İran üzere Yunanistan da Türkiye-İsrail yakınlaşmasından rahatsız. Esasen Çavuşoğlu ziyareti akabinde İsrail Dışişleri Sözcüsü Lior Hayat’ın İsrail’e giden bir küme Türk gazeteciye, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hükümetiyle bağları geliştirmenin Yunanistan ve Kıbrıs Rum hükümetleriyle iş birliklerini olumsuz etkilemeyeceğini söylemesi dikkat çekiyor.

Çavuşoğlu ziyaretinin çabucak gerisinden ve tam da Lair’in “İstanbul’dan ayrılın” dediği günlerde, Hayat’ın Türkiye’yle karşılıklı büyükelçi ataması için çabuk etmediklerini söyleyip kelamı Türkiye’nin Hamas ile münasebetlerine getirmiş olması da dikkat çekiyordu.

İşte bu şartlar altında Türkiye’de MİT ve İçişlerinin terör ataklarını önlediği haberlerini Türk makamlarından değil, İsrail kaynaklarından alabiliyoruz. Her muvaffakiyetini en kısa müddette duyuran Türk güvenlik sisteminin bu ketumluğu size de tuhaf gelmiyor mu?”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir