Mardin Valisi Demirtaş, Kariyer Günleri’ne katıldı

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen, kontrat makamı Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan ve Dicle Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen “TRC3 Bölgesi’nde Genç İstihdamının Teşviki için Teknik Destek” projesi kapsamında Meslek Günleri aktifliği Artuklu Üniversitesinin mesken sahipliğinde düzenlendi.

Etkinlik, yürütülen projenin sinevizyon gösteriminin akabinde açılış konuşmalarıyla başladı.

Programda konuşan Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, projenin maksadına değinerek gençlere yalnızca kamuyu istihdam alanı olarak görme yanılgısına düşmemelerini farklı alanlara yönelerek teşebbüslerde bulunması tavsiyesinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Mardin’de önemli yatırım çalışmalarını başlattığını belirten Vali Demirtaş, “Bizde 11 tane fabrika yapıyoruz. Temellerini atmaya başladık. Bir kısmının temelli bitti, bir kısmının da yakın vakitte temelleri atılacak. Varsayım ediyorum en az 7-8 tanesi yılsonuna kadar bitecek. Cumhurbaşkanımızın da bir projesi olan bu fabrikalarda bir koşulumuz var; en fazla istihdamın sağlanması. Dokumacılık bölümünde en fazla istihdamı sağlayacak firmalarla görüşmelerimiz oldu. Bu fabrikalarımızın 10’u her biri 3 bin metrekare büyüklüğünde ve her biri 200 bireye istihdam sağlayacak. Birde 10 bin metrekare büyüklüğünde bir fabrikamız var. Burada da 600 kişi istihdam edilecek.” dedi.

İşsizlikte en büyük sorunun meslek sahibi olunmaması olduğunu lisana getiren Vali Demirtaş, “Meslek sahibi olunmadığı üzere gençlerimizde iş beğenmezlik oluyor. Bu ülkenin üretime ve istihdama gereksinimi var. TRC-3 bölgesinde şayet işsizlik oranında artış varsa bunun en değerli sebeplerinden bir adedinin işi beğenmeme olduğunu düşünüyorum. Çalışacağız, üreteceğiz ülkemize yararlı birer bireye olacağız” diye konuştu.

Programda DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı ve MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’da birer konuşma yaptı. Konuşmaların akabinde kent içinden ve dışından 70’i aşkın farklı kesimde faaliyet yürüten firmaların kurdukları tanıtım stantlarının açılışı gerçekleştirildi.

Vali Demirtaş, beraberindeki iştirakçilerle stantları tek tek gezerek bilgiler aldı.

Bölgedeki genç istihdamını teşvik etmeyi, iş gücü piyasasında talep edilen dijital marifetler ve teknik zanaatkârlık üzere mesleksel hünerlerle gençlerin istihdam edilebilirliklerini artırmayı ve genç girişimcilerin girişimcilik kapasitelerini artırmayı hedefleyen proje kapsamında düzenlenen meslek günleri aktifliği Artuklu Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi ve Siirt Üniversitesi’nden toplamda 400 öğrenci katılıyor.

İki gün sürecek aktiflik kapsamında kurulan stantlara gelen öğrenciler çalışma hayatı ve istihdam imkanları hakkında firma yetkililerinden bilgi aldı. Aktiflikte sunum yapan teşebbüsçüler ise deneyimlerini öğrencilere aktardı.

Açılış programına; Vali Demirtaş’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Ozan Bozçalı, Artuklu Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, kurum müdürleri, iştirakçi firma yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir