Kurbanlık satış alanlarında denetim

Kurban Bayramı yaklaşırken kurbanlık satış yerlerindeki hareketlilik devam ediyor. Vilayet Tarım Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca Bahçelievler’de bulunan kurbanlık satış alanına gelerek kontrollerde bulundu. Karaca, vatandaşların kurbanlık satın alırken dikkat etmesi gerekenleri de anlattı.

İl Tarım Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca “Hayvanlar geldikleri yerde denetim edilerek veteriner sıhhat raporları düzenlendi. Trakya bölgesine gelecekler farklı olarak kan tahlilleri yapıldıktan sonra Trakya’ya geçiş sertifikası ve veteriner sıhhat raporuyla birlikte geldi. Az evvel de denetimini yaptık. Pazara girişlerde tekrar yol denetimleri yapıyoruz. Bizim arkadaşlarımızın denetimi eşliğinde içeriye aldık hayvanları. Kesim bitene kadar bizim işimiz devam ediyor. Burada da tekrar yaş denetimlerini yapıyoruz. Yaşı uygun olmayan yahut kurbanlık vasfı taşımayan kör, topal dini olarak uygun olmayan hayvanlara da çarpı işareti konuluyor. Dikkat ederseniz etrafta da kurbanlık vasfının olmadığı yazılır. Aldıkları hayvanlarda dikkat etmeleri gereken şeyler; gözlerinin, tüylerinin mat olmaması, kör, topal olmaması. Pasaportlarında esasen bunların yaşları var. Tereddüt olursa yaş muayenesi de yapabiliyoruz. Öndeki süreksiz dişler gidip, kalıcı dişler geldiğinde iki yaştan fazla demektir. Buna halk tabiriyle kapak atma denir. Kapak atmış hayvanlar kurbanlık olur büyükbaşta. Keçi de bir yaşında koyunda da annesi kadar olduğu vakit kâfi. Türkvet diye bir uygulamamız var hayvanların takibini yapabilmek için. Bu uygulamada hayvanların bütün takiplerini yapabiliyoruz” dedi.

“SONA KALAN HAYVAN BULAMAYACAK”

Hayvan sahibi Ersan Şahin, “75 hayvan ile geldik hepsi bitti. Sona kalan hayvan bulamayacak. Hepsini sattık mutluyuz” diye konuştu.

Hayvan sahibi Yunus Uzun ise “28 Hayvan ile Tokat’tan buraya geldik. Mallarımızı satmaya geldik. Allah’a çok şükür bir hafta oldu mallarımızı bitirdik. Allah devletimizden razı olsun. Çiftçiye dayanak oldular kimse şu an ziyanda değil” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir