Kurban Bayramı öncesi büyük risk: Ölümcül sonuçlarla karşılaşabiliyoruz

Havaların ısınmasıyla birlikte kabusa dönüşen kene vefatlarına dikkat… Doç Dr. Ömer Salt, kenelerin nasıl yayıldığını, Kurban Bayramı’yla birlikte yaklaşan riski anlattı, “Ölümcül sonuçlarla karşılaşabiliyoruz” dedi.

Havaların ısınmasıyla birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü taşıyan kene ısırmaları sonucu hayatını kaybeden vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Arkası gerisine gelen keneden vefat haberleri, dikkat edilmesi gereken önlemleri bir kere daha gündeme getirdi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Salt, Kurban Bayramı’nda kesilecek hayvanın kesilmeden evvel kesinlikle taranması gerektiğini söyledi. Hayvanda kene varsa kenenin mutlak suretle eldivenle alınması gerektiğini vurgulayan Salt, hayvanın beden sıvılarına temas etmeksizin kesim işlemenin gerçekleştirilmesi gerektiğini anlattı.

Acil Tıp Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Salt

DİŞ MACUNU SÜREN, ALKOL DÖKEN VAR

Kenenin en çok tutunma yoluyla bulaştığını ve yanlış çıkartılma usulleri nedeniyle virüsün daha çok bulaştığını söyleyen Doç Dr. Ömer Salt, kenenin üzerine sigara basılmaması, alkol dökülmemesi ve diş macunu sürülmemesi gerektiğini belirtti. Yanlış uygulamaların kenenin virüsü daha fazla boşaltmasına neden olduğunun altını çizen Salt, akabinde virüsün bedende dolanıma geçerek çoğalmaya başladığını anlattı.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsünde ölümcül sonuçlarla karşılaşıldığını anlatan Doç Dr. Ömer Salt, “Virüs birinci evreyi geçip ilerlemeye devam ediyorsa hastaların birçoklarında mide, bağırsak, burun, diş eti kanamaları ortaya çıkıyor. Şiddetli olanlarda tüm boşluklardan kanamalar ortaya çıkıyor. Bu geri dönülmez safhaya gidişin bir göstergesi” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir