Kur farkı Sağlık Bakanlığı’nı da vurdu… 5 ilde hava ambulans hizmetine son veriliyor

Sağlık Bakanlığı kur farkından ötürü maliyetlerin arttığını belirterek kimi vilayetlerde hava ambulans hizmetine son veriyor.

Sağlık Bakanlığı kur farkından doğan maliyetler nedeni ile Sivas, Çanakkale, Malatya, Bursa ve Afyon’da hava ambulans hizmetlerini durduracağını açıkladı.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, bu hizmetin iptal edilmesiyle kış şartlarında hastaların hastaneye ulaşmada büyük sıkıntılar yaşayacağına dikkat çekerek Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya reaksiyon gösterdi.

BAKANLIK VİLAYETLERE MAİL GÖNDERDİ, İŞÇİ FİYATSIZ İZİNE AYRILDI

Sağlık Bakanlığı’nın kur farkından doğan maliyetlerin artması sonucu 5 vilayette Ekim 2022’den itibaren hava ambulansı hizmeti vermeyeceğini anlatan CHP’li Karasu, bu vilayetlerdeki hava ambulans merkezlerinin bahtına terk edilerek çalışan işçisinde fiyatsız müsaadeye ayrıldığını ileri sürdü.

Sivas’ta kış şartlarında hastaların hastaneye ulaşmada önemli sıkıntılar yaşadığını söz eden CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu hava ambulansı hizmeti iptal edilerek adeta Sivas’a ceza verildiğini belirtti.

“MANİDAR BİR DURUMDUR”

Karasu, “Her fırsatta sıhhatte çağ atladık diyen AKP iktidarından evvel Sivas’ta altı hastane vardı şu an ikiye düştü, yatak sayısı da azaldı. AKP geldi Numune, Devlet Demir, yolları, SSK, Askeri ve Kızılay hastanelerini kapattı. Artık de Sivas’ın hava ambulansı alındı. Ambulans helikoptere en çok gereksinim duyulan bir vilayet olan Sivas’tan bunun alınması çok manidar bir durumdur. Sivas’taki maharetsiz idare, maharetsiz siyaset ambulans helikoptere de sahip çıkamadı” dedi.

“GARANTİLİ PROJELERE GELİNCE GÖZARDI ETTİĞİNİZ KUR FARKI, 5 HELİKOPTER İÇİN Mİ GEÇERLİ?”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen Karasu, “Binlerce kilometre uzaktan getirilen hastaları gösteri gereci yaparken Sivas başta olmak üzere Çanakkale, Malatya, Bursa ve Afyon’da ambulans helikopter hizmetinin sona vermesi vicdanınıza sığıyor mu? Garantili projelere gelince göz arkası ettiğini kur farkı, 5 tane helikoptere için mi geçerli. Sıhhat Bakanlığınızın kur farkını karşılayacak kadar bütçesi kalmadı mı? Yoksa insan sıhhatinize verdiğiniz bedel bu kadar mı?” diye sordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir