Kripto para piyasasında satış hızlanırken Bitcoin 18 bin doların altına indi

Analiz şirketi Coinmarketcap‘in datalarına nazaran, Bitcoin dahil global kripto para piyasasının pahası yalnızca 24 saat içinde yaklaşık yüzde 0,17 düşerek 836 milyar doların altına indi.

En büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin’in fiyatı süreksiz de olsa Aralık 2020’den beri birinci sefer 18 bin doların altına indi ve daha sonra biraz toparlanarak 19 bin doların üzerine yükseldi.

Bitcoin’in son 7 gündeki kıymet kaybı yüzde 31’e yaklaştı. 21 Mayıs 2022’de Bitcoin’in piyasa kıymeti 558,6 milyar dolar olurken, 19 Haziran prestijiyle 400 milyar doların altına geriledi.

Bitcoin fiyatındaki düşüş trendinin devam etmesi, başka kripto para ünitelerinde de sert kayıplar yaşanmasına sebep oluyor.

Piyasa pahası bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum da son bir haftada yüzde 32’den fazla kıymet kaybederek bin doların altına indi.

Kripto para piyasasındaki son düşüş, ABD’de pay senetleri piyasasında artan faiz oranları ve iktisatta artan resesyon riski kaygısıyla yüzde olarak son iki yılın en yüksek gerilemenin yaşandığı haftanın akabinde gelmesi dikkati çekti.

CELSİUS NETWORK SÜREÇLERİNİ DURDURMUŞTU

Mayıs ayının ortasında, kripto para ünitesi TerraUSD’nin paha olarak “çökerek” kripto piyasasını sarsmasının akabinde, 13 Haziran’da en büyük kripto para borç verenlerinden biri olan Celsius Network “sıra dışı pazar koşulları” nedeniyle tüm süreçlerini durdurduğunu açıklamıştı. Bu da piyasada belirsizliğin artmasına neden olmuştu.

Celsius Network’ü çevreleyen türbülans ve başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere merkez bankalarının sıkılaşma sürecini daha agresif yürüteceğine dair görüşlerinin Fed’in geçen hafta 75 baz puan artırmasının akabinde kuvvetlenmesi ve yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmasını beraberinde getirirken, buna paralel kripto bölümde artan belirsizlikler kripto para piyasasını baskı altında tutmaya devam ediyor.

Kripto para borsası Coinbase, 14 Haziran’da çalışan sayısını yüzde 18 azaltacağını duyurdu.

KRİPTO MADENCİLERİNİN VARLIKLARINI SATMASI DİKKAT ÇEKİCİ

İşten çıkarmalar şirketlerin kripto piyasasında süratli bir toparlanma beklemediğinin bir işareti olarak görüldüğü için piyasadaki meçhullüğü artırıyor. Öte yandan, kimi kripto madencilerinin varlıklarını satması dikkati çekiyor. Madenciler düşen Bitcoin fiyatı nedeniyle ortalama gelirlerinin yalnızca yüzde 39’unu kazandıklarından, bilhassa daha küçük şirketler finansal zorluklar yaşıyor ve Bitcoin varlıklarını tasfiye ediyor.

Analistler, jeopolitik belirsizlikler, yüksek faiz oranları ve önde gelen kanun yapıcıların kripto paralarla ilgili devam eden olumsuz görüşleri ve iktisadın resesyona girme riski ile birlikte bu ekonomik ortamda kripto piyasasına “güven krizi” nedeniyle kripto para üniteleri için uzun vadeli bir ayı piyasasının mümkün olabileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir