Koronavirüse karşı dünyanın en büyük umuduydu… Paxlovid’den kötü haber geldi

2019’un son aylarında hayatımıza giren Koronavirüs (Kovid-19) Dünya genelinde milyonlarca hayata mal oldu.

Pek çok alışkanlığımızı geride bırakmamıza neden olan virüs tabiri caizse kabuk değiştirmeye devam ediyor.

Daha bulaşıcı lakin daha az öldürücü Omicron varyantından sonra pek çok ülke gevşeme kararı alırken virüs bir sefer daha BA.4 ve BA.5 alt varyantları ile kendisini hatırlattı.

Zira pandeminin başlamasından yaklaşık iki buçuk yıl sonra, şimdiye kadarki en bulaşıcı varyant ile karşı karşıyayız.

BioNTech ve Pfizer, Omicron’un BA.4 ve BA.5 varyantlarına uyarlanan Covid-19 aşısı için geri sayıma geçti

İki şirket yeni korona aşısı için klinik testlere başlamaya hazırlanırken Paxlovid’den makûs haber geldi

?

Küresel çapta uzmanlar, pandemide yeni bir dalganın yaşanıyor olabileceğini belirtiyor ve Covid-19 ile çabanın şimdi sona ermediği ihtarını yineliyor.

Alman BioNTech ile Korona aşısını üreten Pfizer, Paxlovid ismini verdiği ve koronavirüse karşı özel olarak geliştirdiği ilacın, hastalığı ağır geçirme riski olanlarda hastaneye yatış ve vefat oranını yüzde 90’a yakın azalttığını duyurmuştu.

Ancak gelen son haber ilacın aktifliğini tartışılır hale getirdi. USA Today’de yer alan habere nazaran, yapılan son testler Paxlovid’in genç yetişkinlerde epey az yarar sağladığı sonucuna ulaştı.

ÖLÇÜLEBİLİR YARAR GÖRÜLMEDİ

İsrail’de 109 bin hastayı kapsayan araştırmadan elde edilen sonuçlar bu ilacı kullanan 40 ile 65 yaş ortasındaki insanlarda ölçülebilir bir yarar görülmedi.

Ancak araştırmacılar, Paxlovid’in enfeksiyondan kısa bir müddet sonra verildiğinde 65 yaş ve üstü bireylerde hastaneye yatışları kabaca yüzde 75 oranında azalttığını buldu.

ABD 10 MİLYAR DOLAR HARCADI

Biden idaresi, kelam konusu ilacı satın almak ve binlerce eczanede kullanıma sunmak için 10 milyar dolardan fazla harcadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir