Kocaeli’de Türk Sağlık-Sen ifşaya hazırlanıyor

KOCAELİ (İGFA) – Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Lideri Ömer Çeker açıklamasında, sendika olarak üyelerin çalışma şartlarının güzelleştirilmesi ve vatandaşlarımızın hastanelerden kolay, ulaşılabilir kaliteli sıhhat hizmeti alabilmeleri ana prensibi olduklarını belirterekl, “Bunun gerçekleşebilmesi içinde kurumları yönetmek için görevlendirilecek idarecilerin liyakat ve ehliyet sahibi olması, kurumu kanun ve yönetmelikler çerçevesinde sevk ve yönetim edebilecek ki kurumda vazife yapan sıhhat çalışanı de, hizmet vatandaşımızda alanda memnun olsun” dedi.

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Lideri Ömer Çeker, “Usul istikametinden eksik yapan akrabamızda olsa, göz yummamızı kimse bizden beklemesin. Her idarecinin misyonunu Kanun, Direktörlük ve yönergeler ile belirlidir. Bizim misyonumuz çalışanların iş barışı bozulmadan işyerlerinde huzur, için de misyon yapmaları, onun için de bizim temel prensibimiz adalet ve kanunlardır” dedi.

Kurum çalışanlarına karşı yapılan yöntemsiz uygulama hasebiyle depresyona giren ve ruhsal tedavi görenler bulunduğu üzere yapılan haksız ve yöntemsiz uygulamalar nedeniyle istifa yahut mukavelesini fesih ederek kurumdan ayrılmaların yaşandığına dikkati çeken Çeker, “Yaşanan yöntemsiz uygulamalar hakkında yönetime dilekçe veren çalışanların dilekçelerindeki argümanlar hakkında yönetim gerekli idari süreçleri başlatılmaması adapsız uygulamanın tavan yaptığının göstergesidir” dedi.

Yaşanan usulsüzlükler ile ilgili olarak Rektör Sadettin Hülagü’ye ve Başhekim Zafer Cantürk’e belge sunduklarını hatırlatan Çeker, “Her iki yönetici de evraklar ile yakından ilgileneceklerini gereğini yapacaklarını söylemelerine karşın bu vakte kadar bir arpa uzunluğu ara kat etmediler. Kimse bizden çalışanların yönetime iletmiş olduğumuz usulsüzlükleri görmezden gelmemizi de sumen altı etmemizi de beklemesin. Sendika olarak meseleleri kamuoyu ile paylaşmadan yönetime gereğini yapmaları için meseleleri ilettik. Baktık ki, sumen altı ediyorlar. Bundan bu türlü her hafta unsur madde bilgi ve dokümanları kamuoyu ile yöntemsiz uygulamaları paylaşacağımız üzere hukuksal süreci de başlatacağız” diye konuştu.

Liyakate nazaran atama yapılmadığını öne süren Çeker, “Kocaeli Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde yalnızca yöneticiler şemasına baktığınızda liyakate nazaran değil adamcılığa nazaran atamalar yapıldığını görebilirsiniz. Bu yöntemsiz atamaların vekaleten yapılması nedeniyle temelinde Ek ödemelerin de yapılmadığı görebilirsiniz. Çalışanların yöntemsiz talimatlarına uymayanlara karşı tokmak salladıklarını biliyoruz. Bir çok sıhhat çalışanı bu manada ruhsal tedavi de görmektedir. Biz bu tokmağı da kırmasını da biliriz. Tokmağı elinde tutan başhekim ve öteki idarecilere dur diyecek gerçek sendika olarak bu mevzuda Cumhurbaşkanlığı’na ve YÖK’e elimizdeki bilgi ve evrakları de ileteceğimizi belirtmek isterim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir