Kim Jong-un Rusya Devlet Başkanı Putin’in doğum gününü kutladı

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-Un, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e 70. doğum günü vesilesiyle bir tebrik iletisi gönderdi.

Devlet denetimindeki Kore Merkezi Haber Ajansı’nda (KCNA) yer alan açıklamaya nazaran Kim, iletisinde Putin’e hitaben “Uzun yıllar devlet başkanlığının ağır sorumluluğunu üstlenerek, uğraşlı faaliyetleriniz ile güçlü Rusya’yı inşa etmek için büyük stratejik amaca ulaşmada kıymetli muvaffakiyetler elde ettiniz” sözlerini kullandı.

“Bugün Rusya, devletin prestijini ve temel çıkarlarını ABD’nin ve ona bağlı güçlerin meydan okuma ve tehditlerine karşı güçlü bir halde savunuyor” diyen Kim, bildirisini “Böyle bir gerçek, seçkin liderliğiniz ve güçlü iradeniz olmadan düşünülemez” biçiminde sürdürdü.

Mesajında Moskova-Pyongyang bağlantılarına de değinen Kim, “2019 yılında Vladivostok’taki birinci toplantıda yapılan muahede ile klâsik ikili dostluk ve işbirliğini daha üst bir basamağa taşıma uğraşında Kore ve Rusya ortasındaki karşılıklı takviye ve işbirliğinin daha evvel hiç olmadığı kadar güçlendirilmesinden memnuniyet duyduğunu” söyledi.

İki ülkenin işbirliğinin “bölgesel barış ve istikrarı savunmak ve milletlerarası adaleti gerçekleştirmek” için kıymetli olduğunu belirten Kim, “Kişisel bağlarının Kore-Rusya dostluğunu istikrarlı bir formda pekiştirmede ve geliştirmede daha büyük bir rol oynayacağı umudunu” lisana getirdi. Kim, Putin’e “Sağlık, memnunluk ve Rusya’nın refahına yönelik sorumlu çalışmalarında başarılar” diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir