Kastamonu’da binada mahsur kalanlar helikopterle kurtarıldı

Kastamonu Valisi Avni Çakır, AFAD Başkanı Yunus Sezer ile taşkın sonucu su baskını yaşanan Bozkurt ilçe merkezi ve İlişi köyünde incelemelerde bulundu.

Çakır, geceden bu yana bölgede çok yağışın kıyıdaki çabucak hemen tüm ilçelerde su taşkınlarına sebebiyet verdiğini söyledi.

“5 vatandaşımız üçüncü katta mahsur”

Taşkın nedeniyle Bozkurt ilçesinde süreksiz bir köprüyü yıkmak zorunda kaldıklarını belirten Çakır, “Şu an su büyük oranda dere yatağında akıyor. Yalnız kentin dereye yakın kısımlarında su sızması oldu. Arkadaşlarımız, kanal açma suretiyle suyun tahliyesi için uğraşıyor. Şu basamakta Bozkurt ilçemizde rastgele bir can kaybı ya da kayıp ihbarı yok” dedi.

İlişi köyünde binada mahsur kalan vatandaşlar da hava takviyesiyle kurtarıldı.

“Şükür can kaybımız yok”

İnebolu ilçesinde ise sabah saatlerindeki önemli durumun taşkın düzeyine gelmeden stabilleştiğini anlatan Çakır, “Orada da çay yüksek düzeyde geçiyor ancak çarşı uzunluğunda arkadaşlarımız tahkimat çalışmalarını güçlendirerek devam ettiriyor. Burada da su baskınlarımız oldu. Kara yoluyla köyün ortasındaki kot farkından ötürü kara yolunu yarmak suretiyle oradaki suyu da boşaltıyoruz. Allah’a şükür, orada da bir can kaybımız yok” diye konuştu.

“Yağmur diner dinmez süratli halde suyun tahliyesini gerçekleştireceğiz”

Bölgede yağışın devam ettiğini lisana getiren Çakır, şöyle devam etti:

“Diğer ilçelerimizde, Çatalzeytin, Şenpazar, Doğanyurt, İnebolu’da, kent merkezlerinde taşkın düzeyine gelmedi. Şu an yalnızca Bozkurt’ta dere kenarlarına yakın yerlerde bodrum katlarını su bastı. Meskenlerin taban katlarında su var lakin oraları daha evvelki afetten sonra ikamete kapatmıştık. Hasebiyle yağmur diner dinmez süratli biçimde suyun tahliyesini gerçekleştireceğiz. Yağışlar gün uzunluğu devam edeceği için tüm vatandaşlarımızın dere kenarlarında konutlarının yer, bodrum katlarından uzak durmalarını, mümkünse daha yüksek yerlere komşularına ya da bu gayeyle açmış olduğumuz yurtlara, okullara gitmelerini istiyoruz. Vatandaşlarımız bu hususta bize yardımcı olursa inşallah can kaybı olmadan bu süreci atlatacağız.”

Çakır, İlişi Çayı’nda da suyun dere yatağında aktığını vurgulayarak, “Sadece patlayan yerden kente paralel haldeki konutların altını basacak formda geldi. Çarşı merkezinde ona yakın dükkanımızın da bodrum katlarını su bastı” dedi.

İlçede yağış öncesi büyük çalışmalar yapıldığını anlatan Bilge, “Kaymakamımız, Belediye Başkanımızca köprünün ayaklarında çalışma yapılmasına karşın yeniden de ilçeye su girdi. Geçen yıl 11 Ağustos’ta büyük bir sel yaşamıştık. İnşallah ikincisini yaşamayız” dedi.

İlçede daima ikaz anonsları yapıldığını belirten Bilge, “11 Ağustos’ta yaşadığımız sel nedeniyle ailelerimizi yükseklere götürdük, araçlarımızı kaldırdık. Her taraf temizlenmişti, altyapı yapılmıştı. Birtakım yerlerde altyapı gitti. Kimi yerlerde birinci katlara kadar su doldu. Allah yardımcımız olsun” sözlerini kullandı.

Öte yandan, Kastamonu ile Şenpazar ortasındaki kara yolu, Tüneller mevkiindeki köprünün ziyan görmesi nedeniyle ulaşıma kapandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir