Karşısına çıkan ayıyı bağırarak korkutup kaçırdı

Bayburt’ta bozayı köy meydanına indi. O anlar güvenlik kamerasına yansıdı. Ayıyı biranda karşısında gören Asım Durmuş, ayının kendisine bağırdığını, o panikle kendisinin de ayıya yüksek sesle bağırarak kendini savunduğunu söyleyerek, Ayı üstten aşağı yanlışsız geliyordu. Ayıyı görür görmez aha ayı dedim. Ortamızda 10 metre falan var bir anda sonlandı, bağırmaya başladı. Ben de ona yüksek sesle bağırdım yoldan aşağı gitti. Yavru ayı değildi, büyük, kocaman bir ayıydı” diye konuştu.

Etrafta kimsenin olmadığı saatleri fırsat bilen ayı başıboş bir formda koşarken köy meydanında bulunan çay ocağının güvenlik kameralarına yansıdı. Köy meydanına kadar inen ayıyı sabah namazından çıkan cemaat gördü. Durumu köy sakinlerinin muhtara bildirmesi üzerine muhtar güvenlik kameralarını inceledi. Kamera imgelerini izleyen muhtar Enver Gür, birinci sefer köy meydanına ayının indiğini, bu durum karşısında şaşkınlığını gizleyemediğini vurguladı.

“AYI BANA HUDUTLU BİR HALDE BAĞIRDI BEN DE ONA BAĞIRINCA KORKUP KAÇTI”

Köyde yaşayan Asım Durmuş isimli bir vatandaş, sabah namazından sonra meskenine gittiği esnada ayının bir anda önüne çıktığını kaydetti. Şaşkınlık ve kaygı içerisinde ayıyla göz göze gelen Durmuş, ayının kendisine bağırdığını, o panikle kendisinin de ayıya yüksek sesle bağırarak kendini savunduğunu söyleyerek, “Sabah namazından çıktım, mezarlığın orada dua okudum. Dönüşte bir baktım ayı üstten aşağı gerçek geliyordu. Ayıyı görür görmez aha ayı dedim. Ortamızda 10 metre falan var bir anda sonlandı, bağırmaya başladı. Ben de ona yüksek sesle bağırdım yoldan aşağı gitti. Ben çok yüksek sesle bağırdım köyün aşağısında Muğdat diye arkadaş duymuş. Yavru ayı değildi, büyük, kocaman bir ayıydı” diye konuştu.

Ayıyı gördüğünü söyleyen köy sakinlerinden İsmail Hakkı Köksal arkadaşına “ayıya bak ayıya diyerek” şaşkınlık içinde seslendiğini belirterek, “Ben sabah namazından çıktım, şu an dikildiğim yere hakikat alttan üst geliyordu. Ahmet’e seslendim, Ahmet ayıya bak ayıya, ayı bize bir hırladı kaçtı üst yanlışsız. Asım’ı telefonla aradım onun olduğu yere gidiyordu zira. Asım da bana buraya gel, ayı bana saldıracak dedi. Asım’ın rengi bezi atmıştı bembeyaz olmuştu” tabirlerini kullandı.

Yukarıkırzı köyü Muhtarı Enver Gür ise köy meydanına ayının geldiğine inanmadığını, manzaraları izledikten sonra da şaşkınlığını gizleyemediğini söyleyerek, “Camiden çıkan vatandaşlar köyde ayı görmüşler ve ben buna inanamadım. Sonrasında güvenlik kameralarına baktığımda ben de şaşırdım, köy meydanına ayının geldiğine birinci sefer şahit olduk. Ayı biraz sağda solda koşuşturduktan sonra ilerideki Asım arkadaşımızın olduğu yere giderek orada arkadaşımıza ateşli bir halde bağırmış, Asım da ayıya bağırınca ayı kendini ormanlık alana atmış, gözden kaybolup, gitmiş” formunda konuştu. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir