Jane Fonda kansere yakalandı, ABD’deki sağlık sistemini eleştirdi

Oscar ödüllü oyuncu Jane Fonda, kansere yakalandığını ve kemoterapi gördüğünü açıkladı. 84 yaşındaki oyuncu, Instagram hesabından yaptığı açıklamada kendisine Non-Hodgkin Lenfoma teşhisi konduğunu belirterek, “Çok tedavi edilebilir bir kanser… Çok şanslı hissediyorum” dedi.

Kısa Dalga’nın haberine nazaran, Hollywood’un ikonik oyuncularından biri olan Fonda, 1.9 milyon takipçili hesabından yaptığı paylaşımda ABD’deki sıhhat hizmetlerinin durumuna dikkat çekerek “sağlık sigortası olduğu ve en güzel hekimler ile tedavilere erişebildiği için şanslı hissettiğini” söyledi.

FONDA: ACI VERİCİ…

Fonda, “Şunun farkındayım, ki bu acı verici, ben bu mevzuda imtiyazlıyım. Amerika’da neredeyse her aile bir noktada kanserle uğraşmak zorunda kalıyor ve çok fazla kişi benim erişebildiğim kalitede sıhhat hizmetine ulaşamıyor. Ve bu hakikat değil” dedi.

Altı ay boyunca kemoterapi göreceğini açıklayan Fonda, bu sırada iklim krizi konusunda aktivizme devam edeceğini söyledi.

Son olarak Netflix’te ‘Grace and Frankie’ isimli dizide oynayan Fonda, tıpkı vakitte siyasi aktivizmiyle de tanınıyor. Fonda 1960’larda Vietnam Savaşı’na karşı sesini yükseltmiş, birtakım protestolarda gözaltına alınmış, 2016 yılına Şükran Günü’nü bir boru çizgisinin inşasına karşı çıkan hareketçilerle geçirmişti.

Donda kansere yakalandığını açıkladığı paylaşımında da, kasım ayında düzenlenecek orta seçimlere dikkat çekti. Fonda, ABD’de Temsilciler Meclisi’ndeki tüm koltuklar ile Senato’nun üçte birinden fazlasının değişeceği oylamanın iklim değişikliğini önlemek isteyenler için çok kıymetli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir