İzmir’de sağlıkçılardan Bakan Koca’ya karne: 200 ceza puanı verdiler

İzmir’de sıhhat çalışanları, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya 200 ceza puanı verdi. Sıhhat çalışanları, “eşit, nitelikli, fiyatsız sağlıklı hizmeti” ve “sağlık kurumlarının fiziki donanımını düzeltme” üzere kriterler istikametinden Bakan Koca’nın karnesinin sıfırlarla dolu olduğunu söyledi.

Açıklamaya, İzmir Aile Hekimliği Derneği (İZAHED), Aile Doktorları Sendikası (AHESEN), Birinci Basamak Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS), Genel Sağlık-İş, İzmir Aile Sıhhati Çalışanları Derneği (İZASED), İzmir Tabip Odası, Sıhhat ve Toplumsal Hizmet Çalışanları Sendikası (SES) ve Doktorlar Birliği Sendikası İzmir Şubesi takviye verdi.

“Sağlıkta ticaret mevt demektir”, “Gün gelecek, devran dönecek, şiddete göz yuman hesap verecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atan sıhhat çalışanları ismine ortak açıklamayı, İZAHED Lideri Muteber Çolak okudu.

“BİZİM YERİMİZE TOPLUMSAL MEDYA FENOMENLERİ İLE GÖRÜŞÜYOR”

Söz konusu yönetmeliğin bir yıl evvel yürürlüğe girdiğini, reaksiyonlarının Sıhhat Bakanlığı’nca dikkate alınmadığını aktaran Çolak, “Duymayan kulaklara, görmeyen gözlere, bu ceza yönetmeliğini kabul etmediğimizi anlatmaya çalıştık. Geldiğimiz noktada sorunun tahlili için uğraşa devam ediyoruz. Lakin ne yazık ki bakanlık bizi duymuyor. Alanı temsil eden TTB, AHEF, sendikalarımızla görüşmek yerine toplumsal medya fenomenleri ile görüşmeyi tercih ediyor” dedi.

“ZAMLAR YÜZÜNDEN AİLE SIHHATİ MERKEZİ MASRAFLARINI KARŞILAYAMIYORUZ”

Çolak, pandemi nedeniyle birçok sıhhat çalışanının hayatını kaybetmesine rağmen, Covid-19’un meslek hastalığı sayılması taleplerinin bir türlü kabul edilmediğini belirterek şunları söyledi:

“Bütün dünyada sıhhat çalışanlarına minnet duyulurken bizler özlük haklarımızı kaybettik. Ceza yönetmeliği ile kelam hakkımız kısıtlandı. ‘Hastalık idare platformu’ diye, yapılması mümkün olmayan uygulamalarla negatif performans ile tehdit edildik. Keyfi kontrat fesihleri ile iş garantimiz ortadan kalktı. İstanbul, Tekirdağ, Hakkari ve Mersin’de arkadaşlarımız, bu yönetmeliğin infaz kurulları ile işten atıldılar. Direndik ve kazandık, işlerine geri döndüler. Yıllık izinlerimizi kullanırken maaşımızdan kesildi. Hastalandık, ameliyat olduk, istirahatli iken maaşımızdan kesildi. Ülkede artan enflasyonla birlikte fiyatlarımız yoksulluk hududunun altında kaldı. Artan fiyatlara karşın cari masrafa yapılan artırımlar yetersiz kaldı. Aile sıhhati merkezi (ASM) kiraları, elektrik faturaları, ısınma sarfiyatları, sarf gereçleri dahil kullandığımız bütün materyallere gelen artırımlarla artık ASM masraflarını karşılamamız imkansız hale geldi. İzmir’de bile her beş aile tabibinden biri tek başına hemşiresiz çalıştı, çalışıyor. Hastanelerde doktorlar, 5 dakikada bir hasta bakmaya zorlanıyor. Yeni yapılan yasal düzenleme hiçbir sıkıntıya tahlil olmadı.”

“HEKİMLER, BAKANLIK BÜRAKRATLARININ İNSAFINA TERK EDİLDİ”

Hastanelerde hala mobbingin devam ettiğini belirten Çolak, şöyle konuştu:

“Düşük fiyatlarla ve makûs çalışma şartları nedeniyle birçok meslektaşımız, diğer ülkelere gitmeyi tahlil olarak görüyor. Asistan doktorlar sıkıntı durumda. 36 saat süren uzun nöbetler devam ediyor. Son uzmanlık imtihanında, plansız bir halde asistan takımları artırıldı. Bunun sonuçlarından kaygılıyız. Sıhhatte şiddet bütün süratiyle devam ediyor. Şiddete karşı bakanlık, bizden çok, ne yazık ki şiddet uygulayanların yanında duruyor. Malpraktis ile ilgili getirdikleri düzenleme ile tabip, bakanlık bürokratlarının insafına terk edilmiş durumda. Bütün bu yaşadığımız meseleler, ülkede 20 yıldır uygulanan sıhhat siyasetlerinin sonucu. Sıhhatte dönüşüm programı ile sıhhat sistemini özelleştirmek ve bizleri de ucuz iş gücü haline getirmek istiyorlar ve kısmen de başardılar. Vatandaşın sıhhat alanında yaşadığı meselelerin nedeni biz değiliz. Ancak sorumlu olarak bizler işaret ediliyoruz.”

“GELECEK DERDİ TAŞIMADAN ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”

Çolak, ‘ceza yönetmeliği’ iptal edilene kadar uğraşa devam edeceklerini vurgularken “Keyfi mukavele fesihleri yaşamak istemiyoruz. Kelam hakkımızı istiyoruz. Faal bir şiddet yasasının çıkmasını istiyoruz. Bu hiperenflasyon ortamında cari masraf ödemelerine yapılacak artışın tahlil olmayacağını biliyoruz. Aile doktorlarının ve hastanede çalışan tabip arkadaşlarımızın, asistan doktorların, hemşirelerin, laborantların, radyoloji teknikerlerinin ve sayamadığımız 39 branş olmak üzere bütün sıhhat işçilerinin emeğinin karşılığını almasını istiyoruz.

Gelecek derdi taşımadan çalışmak istiyoruz. Bütün gücümüzü işimize ayırmak istiyoruz. Problemler çözülene kadar çabaya devam edeceğiz” dedi.

BAKAN KOCA’YA BOL SIFIRLI KARNE VE 200 CEZA PUANI

Sağlık çalışanları, basın açıklamasının akabinde Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya karne verdi. “Eşit, nitelikli, fiyatsız sağlıklı hizmeti” ve “sağlık kurumlarının fiziki donanımını düzeltme” üzere birçok unsur sıralayan sıhhat çalışanları, daha sonra daima bir ağızdan “sıfır” diye bağırdı. Bakan Koca’ya tüm kriterlerden ‘sıfır’ verdiklerini belirten sıhhat çalışanları, “Sağlık Bakanı’nın bu notlarla sınıf geçeceğini düşünmüyoruz” dedi.

Sağlık çalışanları, reaksiyon gösterdikleri yönetmelik kapsamında da Bakan Koca’nın mukavele feshi gerektiren 200 ceza puanını hak ettiğini lisana getirdi.

Sağlıkçılar, İzmir Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nün de haksız soruşturmalar, haksız ve hukuksuz maaş kesintisi, anayasal sendikal hakları engellemek üzere keyfi idari uygulamaları nedeniyle 200 ceza puanı ile değerlendirilmesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir