İstanbul’da istihbarat savaşı

İran ve İsrail ortasındaki casus savaşları İstanbul’a taşınmak istenince MİT ve polis harekete geçti. İsraillilere yönelik suikast hazırlığında oldukları öne sürülen yabancı asıllı 5 kuşkulu yakalandı. İran istihbaratına çalıştıkları tez edilen şüphelilerin adreslerinde 2 tabanca ve susturucu bulunduğu öğrenildi.

Operasyon, MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) ve İstanbul Emniyetinin ortak çalışmasıyla gerçekleştirildi. Argümana nazaran, istihbarat üniteleri İstanbul’da İsraillilere yönelik atak arayışında olan bir yapıyı belirledi. Bunun üzerine çalışma başlatıldı. Araştırmalarda 5 kuşkulu tespit edildi.

İKİ SİLAH ELE GEÇİRİLDİ

Yapılan tespitlerin akabinde Beyoğlu ve Beylikdüzü’nde 17 Haziran’da operasyon düzenlendi. Baskında 5 kuşkulu yakalanırken, 2 tabanca ve 2 susturucu ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerin, İran’da son vakitte meydana gelen ve İsrail’in suçlandığı cinayetlerin intikamını almak için İstanbul’a geldikleri öne sürüldü.

SORGULARI SÜRÜYOR

İsraillileri maksat almayı planladıkları sav edilen şüpheliler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Ülkeye turist ya da iş adamı vizesiyle girdiği belirtilen şüpheliler hakkında ek gözaltı mühleti alındığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

İran’da geçtiğimiz günlerde İhtilal Muhafızları’na yönelik bir dizi suikast düzenlenmişti. En sonra Tahran’da Albay Hasan Seyyad Hodayi öldürülmüştü. İran suikastlerin ardında İsrail’in olduğunu belirtmişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid 13 Haziran’da Türkiye’de bulunan İsraillilere “Derhal Türkiye’den ayrılın” davetinde bulunmuştu. İsrail’den yapılan açıklamalarda İran istihbaratının İsraillileri maksat alacağı sav edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir