İngiltere’de sığınmacıları kahreden karar: Ruanda yolu açıldı

İlk kaçak göçmen kafilesinin yarın İngiltere’den Ruanda’ya gönderilmesi planlanıyor.

İngiltere hükümetinin ülkeye yasa dışı yollarla gelen göçmenleri Ruanda’ya gönderme kararı, geçen hafta Yüksek Mahkeme tarafından onaylanmasının akabinde, bugün Temyiz Mahkemesi’nden de onay aldı. Temyiz Mahkemesi Yargıcı Rabinder Singh yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkeme Yargıcı’nın verdiği “ayrıntılı ve dikkatli” karara müdahale edemeyeceğini söyleyerek, bahisle ilgili daha fazla temyiz başvurusu olmayacağını belirtti. Singh, “Bu acil ve değerli davada, yargıcın vermek zorunda olduğu karardaki vakit kısıtlamaları göz önüne alındığında, detaylı ve dikkatli bir karar verdiğini düşünüyoruz” dedi.

Birinci kaçak göçmen kafilesinin yarın Ruanda’ya gönderilmesi bekleniyor
Temyiz Mahkemesi’nde verilen son karara nazaran, İngiltere’deki kaçak göçmenlerin Ruanda’ya götürecek birinci uçuşun yarın gerçekleşmesi bekleniyor. Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, sığınmacıları Ruanda’ya götürecek birinci uçuşun yarın planlandığı üzere devam edeceği belirtildi. Başbakanlık Ofisinden bir sözcü ise, “Kesinlikle yarın bir uçuş olmasını planlıyoruz” dedi.

İngiltere, Ruanda planının insan kaçakçılığını caydıracağını düşünüyor
İçişleri Bakanlığı’nın sunduğu plana nazaran, ülkeye müsaadesiz giriş yapan göçmenler, sığınma müracaat taleplerinin kıymetlendirilmesi için Doğu Afrika ülkesi olan Ruanda’ya gönderilecek. Hükümet yetkilileri stratejinin, insan kaçakçıları tarafından işletilen küçük teknelerle Fransa’dan tehlikeli geçişleri caydıracağını savunarak, planın durdurulmaması gerektiğini söylüyor.

İçişleri Bakanı Priti Patel programı birinci sefer duyurduğu vakit yaptığı açıklamada, Ruanda ve İngiltere ortasında yapılan göçmenlik iştirakini “düzensiz sığınma sistemini denetim etme stratejisi” olarak nitelendirmiş, “Ruanda ile paydaşlığımız, sistemsiz sığınma sistemini denetim etme ve insan kaçakçılarının iş modelini kırma stratejimizin değerli bir parçasıdır” demişti.
Öte yandan, ülkedeki hayır kurumları ve sendikalar hükümetin siyasetinin insanlık dışı olduğunu ve göçmenleri riske atacağını savunarak, mevzuyu Yüksek Mahkeme ve Temyiz Mahkemesine taşımıştı.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir