İngiltere’de sıfır kilometre araçlar yeniden yükselişte

ANKARA (İGFA) – İngiltere Motorlu Araç Üreticileri ve Bayileri Birliği (SMMT) tarafından 5 Eylül Pazartesi günü açıklanan kesim bilgilerine nazaran, sıfır kilometre araba satışları beş aylık bir düşüş eğiliminin akabinde Ağustos ayında birinci sefer tekrar yükselişe geçerek yıllık bazda yüzde 1,2 oranında artış gösterdi.

Sektörde satışlar açısından yılın en cansız aylarından birisi olarak kabul edilmesine rağmen, Ağustos ayında 68 bin 858 adet yeni araç satışı gerçekleştiği bildirildi. 2021 yılının tıpkı ayında satılan yeni araç sayısı ise 68 bin 33 adet olmuştu.

Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan habere nazaran pandemi sonrasında toparlanma eforları devam eden İngiltere otomotiv endüstrisi, artan güç maliyetleri, yüksek enflasyon ve tedarik zincirlerinde yaşanan sorunların ağır baskısı altında faaliyetlerine devam etmeye çalışıyor. Konuşmasında bu bahse tartı veren SMMT Lideri Mike Hawes, yeni atanan Başbakan’a dala ivedilikle takviye vermesi konusunda ricada bulundu.

Otomobil pazarının İngiltere’de artan ömür maliyetleri nedeniyle daralmaya başladığı ihtarını yapan Hawes, yarı iletken yonga tedarikinde yaşanan global boyuttaki sorunun da bir başka açıdan dal üzerinde yaratmakta olduğu baskıya dikkat çekti.

Hawes ayrıyeten İngiltere’de yeni araba pazarının yıl içinde en canlı olduğu periyodun Eylül ayı olduğunu hatırlatarak, dal performansı açısından önümüzdeki ayın gerçek bir barometre niteliğinde olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir