IMF Başkanı Georgieva: Hem 2022 hem de 2023 için küresel büyümede daha fazla düşüş öngöreceğiz

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, son göstergelerin zayıf bir ikinci çeyreğe işaret ettiğini belirterek, 2022 ve 2023 yılları için global ekonomik büyüme iddialarında daha fazla düşüşün öngörüldüğünü tabir etti.

IMF, 15-16 Temmuz’da Bali’de düzenlenecek G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderleri Toplantısı öncesi “G20 Müşahede Notu” raporunu yayımladı. Georgieva, rapora ait kaleme aldığı blog yazısında, değerli ölçüde kararan global bir ekonomik görünümle karşı karşıya olunduğunu belirtti.

IMF’nin nisan ayında bu yıl ve gelecek yıla ait global büyüme varsayımını yüzde 3,6’ya düşürdüğünü ve mümkün aşağı istikametli riskler göz önüne alındığında bunun daha da kötüleşebileceği konusunda uyardığını anımsatan Georgieva, “O vakitten bu yana bu risklerin birçoğu gerçekleşti ve dünyanın karşı karşıya olduğu krizler ağırlaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Son göstergeler zayıf bir ikinci çeyreğe işaret ediyor”

Georgieva, Rusya-Ukrayna savaşında insani trajedinin daha da kötüleştiğine işaret ederek, savaşın emtia fiyat şoklarına neden olarak büyümeyi yavaşlattığı ve hayat maliyeti krizini şiddetlendirdiğini aktardı.

Enflasyonun beklenenden daha yüksek olduğunu ve besin ile güç fiyatlarının ötesine geçtiğine de dikkati çeken Georgieva, bu durumun büyük merkez bankalarını daha fazla mali sıkılaşmaya sevk ettiğini, bunun gerekli olduğunu lakin toparlanma üzerinde baskı oluşturacağını kaydetti.

Georgieva, Çin’de devam eden salgın kaynaklı aksamalar ve global tedarik zincirlerindeki darboğazların da ekonomik faaliyeti engellediğini belirtti.

IMF Lideri Georgieva, “Son göstergeler zayıf bir ikinci çeyreğe işaret ediyor ve bu ayın ilerleyen günlerinde Dünya Ekonomik Görünüm Raporu güncellememizde hem 2022 hem de 2023 için global büyümede daha fazla düşüş öngöreceğiz.” sözünü kullandı.

“Görünüm belirsizliğini koruyor”

Görünümün belirsizliğini koruduğunu vurgulayan Georgieva, “Artan resesyon riski ile güçlü bir 2022 ve muhtemelen daha da şiddetli bir 2023 olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Georgieva, G20 öncülüğünde kararlı aksiyonlara ve güçlü memleketler arası iş birliğine muhtaçlık olduğunu kaydetti. Ülkelerin yüksek enflasyonu düşürmek için ellerinden gelen her şeyi yapması gerektiğini vurgulayan Georgieva, birçok merkez bankasının para siyasetini kararlı bir formda sıkılaştırmaya devam etmesi gerekeceğini aktardı.

Georgieva, maliye siyasetlerinin merkez bankalarının enflasyonu düşürme gayretlerine yardımcı olması ve bu uğraşları engellememesi gerektiğinin de altını çizdi.

Yüksek borç düzeyleriyle karşı karşıya kalan ülkelerin de maliye siyasetlerini sıkılaştırmaları gerekeceğine dikkati çeken Georgieva, orta vadede yapısal ıslahatların da büyümeyi desteklemek için ehemmiyet taşıdığını kaydetti.

“Enflasyonist riskler toplumsal tansiyonları alevlendirebilir”

IMF tarafında yayımlanan “G20 Müşahede Notu” raporunda da enflasyonun yüksek kalmaya devam ederken global ekonomik görünümün kıymetli ölçüde karardığı vurgulandı. Raporda, “Aşağı istikametli riskler, güç bir durumu daha da kötüleştirmekle tehdit ediyor.” değerlendirmesi yer aldı.

Salgınla ilgili risklere ek olarak Rusya-Ukrayna savaşının global ayrışma baskılarını artıracağına işaret edilen raporda, “İlgili enflasyonist riskler toplumsal tansiyonları alevlendirebilir ve daha sıkı finansal şartlar yüksek borç düzeylerinden kaynaklanan zorluklara katkıda bulunabilir.” sözü kullanıldı.

Raporda, pek çok iktisadın “yumuşak bir inişi” sağlarken enflasyonu düşürmesi gerektiği için siyaset zorluklarının sertleştiği kaydedildi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir