İmamoğlu’nu isyan ettiren israf: Hiç mi Allah korkunuz yok… Tanesini 23 milyon liraya aldılar

İBB, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında, İETT’de taşeron olarak çalışan 446 çalışana takım verilmesi ve 160 yeni otobüsün metrobüs filosuna katılması münasebetiyle düzenlenen merasime katıldı. Kurtköy Yenişehir Mahallesi’ndeki İETT Garajı’nda düzenlenen merasime İmamoğlu’nun yanı sıra CHP milletvekilleri Gürsel Erol ve Mahmut Tanal, Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık ile UYGUN Parti İBB Meclis Küme Başkanvekili İbrahim Özkan’ın iştirakleriyle gerçekleştirildi.

Törende konuşan Ekrem İmamoğlu şunları söyledi:

“GÜNDE 4 MİLYONDAN FAZLA İSTANBULLU İETT İLE KENT İÇİNDE SEYEHAT EDİYOR”

150 gün 150 Proje açılış ve temel atmalar maratonumuzda, bugün, 150 yıllık tarihe sahip bir iştirakimiz için bir ortadayız. İETT, sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin değil, Türkiye’nin en pahalı, en esaslı kurumlarından ve markalarından biri. Temmuz ayı itibariyle, toplam 3 bin 324 otobüs, 3 bin halk otobüsü ve 5 bin 460 sürücü ile 16 milyon İstanbulluya hizmet veriyor. Olağan İETT, yalnızca araçlardan ve sürücülerimizden oluşmuyor. Geride çok büyük bir tertip var. Birçok çalışanımızın, çok pahalı emekleri var. Bu kentte her gün milyonlarca vatandaşımız, İETT ile bir yerden bir yere gidebiliyor. Sayı vermek gerekirse, günde 4 milyondan fazla İstanbullu, İETT ile kent içinde seyahat ediyor. Metro sınırlarımız, deniz çizgilerimiz ve Marmaray dahil, kentimizdeki toplam 7,5 milyon kişilik günlük kitlesel ulaşımın yüzde 60’ını tek başına İETT karşılıyor. Bu sayı, Avrupa’daki kentlerin birçoklarından kat be kat büyük bir sayı.

SİSTEM, EN BAŞTAN YANLIŞLIKLARLA BAŞLAMIŞ

Otobüsler ve halk otobüslerini bünyesinde barındıran İETT envanterinin 600’ü metrobüslerden oluşuyor. Birtakım riskler alarak, tenkitlere göğüs gererek, halk otobüslerini de birebir renkte hizmet veren bir statüye kazandırarak, onlarla birlikte bir yol arkadaşlığımızı daha kurumsal bir hale getirerek, sistemli çalışmayı oraya da kazandırarak; yani ‘O yanılgıyı o kurum yaptı, bizi ilgilendirmez’ mazeretinin altına sığınmadan, bir bütüncül hizmet kalitesini sağlamanın da kararını vermiştik. Hepiniz biliyorsunuz. Beylikdüzü’nden Söğütlüçeşme’ye uzanan 52 kilometrelik ve 44 duraklı metrobüs sınırında günde 900 bine yakın insanın faydalanıyor. Pek çok alanda olduğu üzere, ne yazık ki bu alanda da yıllara sarih bir ihmal kelam konusu. Bir kısım özensizlikler yapılmış. Sistem, en baştan yanlışlıklarla, eksikliklerle ve özensizliklerle başlamış.

“HİÇ Mİ ALLAH KAYGINIZ YOK, HİÇ Mİ VİCDANINIZ SIZLAMIYOR’ DİYE HERKES BUNU SORAR”

Kendilerinin de soruşturduğu, geçmiş periyotta Hollanda’dan yapılan metrobüs alımları var. Bu araçlar, yerli kaynağımız yokmuş üzere Hollanda’dan alındı. Yabancı kaynaktan almaya karar verdiniz, eyvallah; tanesi 1 milyon 250 bin euroya alındı. Yani bugünün parasıyla otobüsün tanesi 23 milyon lira. Tam 23 milyon liraya metrobüs alacak bir yönetici, bunun ayrıntısına nasıl bakmaz? Bununla nasıl ilgilenmez? İnanın anlatılabilir değil, anlaşılabilir hiç değil. Bu ülkenin bu kadar güçlü olmadığını, büyük bu ülkenin en büyük belasının, probleminin müsriflik olduğunu, israf olduğunu hepimiz biliyoruz. Yani bırakalım her şeyi bir yana, hani bunu anlatırken, konuşurken bizim toplumsal tarifimizle; ‘Hiç mi Allah endişeniz yok, hiç mi vicdanınız sızlamıyor?’ diye herkes bunu sorar.

İSTANBUL’UN TOPOGFRAFYASINA UYGUN OLMADIĞI İÇİN DEPOLARDA ÇÜRÜMEYE BIRAKILDI

Söz konusu araçların İstanbul’un topoğrafyasına da uygun olmadığından depolarda çürümeye bırakıldı. Alım yapılan firmanın da faaliyetine son verildi. Güldürü sineması üzere. Plansızlık, programsızlık, milletimizin kaynaklarını çarçur etme, şuursuzca kaynaklarımızı harcama, israf etme anlayışıdır bu. Bunları anlamak mümkün değil. En azından bizim kavramlarımız buna uygun değil. Ve bunun karşısında uğraş eden bir anlayışa sahibiz. Bu cins uygulamaları gördükçe, şu anda ben bunları konuştukça dahi, bu kurumun bir Belediye Lideri olarak yüzüm kızarıyor. Yazıktır ve günahtır. Sahiden utanç verici bir durumdur.

METROBÜS SINIRINDAKİ OTOBÜSLERİ YENİLEMEK İÇİN BÜYÜK GAYRET GÖSTERDİK

Mevcuttaki metrobüs filosunun büyük kısmı 10 yıllık araçlardan oluşuyor. Sefer mühleti dolmuş, tabiri caizse artık hizmetini kaliteli veremeyen, istediği kapasitede çalışamayan ve sık sık arıza yapan bir envanteri kelam konusu. Genel manada metrobüs filomuzun biraz bitkin, biraz yorgun olduğunun farkındayız. Natürel bu can damarı çizgimizi bahtına terk edemezdik. İstanbullulara mazeretler oluşturacak bir idare de değiliz. Metrobüs sınırındaki otobüsleri yenilemek için, bilhassa büyük efor gösterdik.

OYUNUNUN İKİNCİ PERDESİ MEĞER ANKARA’DAYMIŞ

Hemen yaptığımız araştırmalarla -ne hikmettir ki genelde kolay ikna edemiyoruz- ikna ederek, İBB Meclisi’nden oy birliğiyle bir borçlanma limiti çıkartarak, 300 yeni otobüsü İstanbul’umuza kazandırmak ismine heyecanla yola çıktık neredeyse iki yıl evvel. Buradan oy birliğiyle aldığımız onay oyununun ikinci perdesi meğer Ankara’daymış, Ankara’da oynanıyormuş. Ve bizim o kredimiz, Cumhurbaşkanlığından hala onay alamadı. Yani şu anda şu yüz 160’ın yanına 300 tane daha katmış olsaydık, biz şu an eskimiş envanteri tümden yenilemiş olurduk. İstanbullular pırıl pırıl, hasarsız, problemsiz otobüslerinde, ne yazık ki bizden evvelki periyot ihmal edildiğinden eskimiş otobüs filosunu yenilemiş olurdu.

ÇARESİZ Mİ KALDIK; HAYIR

Çaresiz mi kaldık; hayır. Bu sefer kendi öz imkanlarımızla, 7 yıla bölünmüş taksitlerle pazarlığını yaparak hem de en yeterli fiyatları aldığımıza emin olduğumuz bir çalışmayla, 160 yeni aracı filomuza daima birlikte kattık. Geride gördüğünüz iki marka, bu ülkenin iki yerli markasıdır. İyi uğurlu olsun. Hollanda’dan ithal edilen ve kullanılamayan otobüslerin adedinin 23 milyon TL. Bizim alımını yaptığımız araçların tanesi ise 7,5 milyon TL. Araçları teslim almadan 1 yıl boyunca deneyimledik.

METROBÜSLERİN KARŞIT TARAF İSTİKAMET ÇALIŞMASINA SON VERECEĞİZ

Ters taraftan çalıştığında, çok önemli kaza riskini barındırdığını biliyoruz metrobüslerin. Yeni jenerasyon metrobüs araçlarımızla, vakit içerisinde karşıt taraf istikamet çalışmasına da son vereceğiz. Bu sayede bu riski ortadan kaldıracağız.

TAŞERONA EN BÜYÜK BAYRAĞI AÇIP, ÇABA VERENİN KILIÇDAROĞLU OLDUĞUNU HİÇBİR VAKİT UNUTMAYIN

Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı doğrultusunda, İETT çalışanları lehine ilgili yeni düzenlemeler yapacağız. Bugün Kurtköy Garajı’nda bulunan ‘İşlettirme Projesi Modeli’ne son veriyoruz. Nedir bu işlettirme projesi? 2018 yılında eski idare, İstanbul’un dört garajında işletme haklarını kimi firmalara veriyor. Yani otobüsleri işleten, çalışana maaş veren, araçların bakımını yapan birebir firma oluyor. Bu modelin ne yazık ki hakkaniyetli ve verimli bir model olmadığı göründü. Otobüslerin bakımlarından tutun da işçi sınırlarına kadar, pek çok bahiste aksaklıklar yaşandı. Burada şöyle bir sorun da var: İETT aracı var. Yan yana geçişiyorlar. Otobüs sürücüleri birbirine selam veriyor, korna çalıyor. Fakat içinden diyor ki; ‘Aynı işi yapıyoruz ancak ortamızda dağlar kadar fark var.’ Bu, hakkaniyetli bir durum değil. Bu ülkede taşeron emekçi kavramına en büyük bayrağı açıp, uğraş verenin Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu hiçbir vakit unutmayın. Ve o tarihten itibaren buradan geri adım atıp, bugünün iktidarı, kimi değişimleri yapmış olsa da hala hak edilen düzeye gelmediğini sizler biliyorsunuz. Esasen yaşayan insanlarsınız. Sizler, tıpkı haklara kavuşacaksınız. Biz, bütün ortamlarda bunu var etmek istiyoruz. Bu ülkede işçi, alın teri döken insanların haklarının korunduğu, bir envanterde eşit bir biçimde haklarını aldığı gün, bu milletin refahı içinde olması mümkündür.

HÜKÜMETİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ

Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Yani ne manada söylüyorum? Biz, kendi kapsamımızda bu cins değişiklikleri yaparak, idare anlayışımızın, idare kültürümüzün, idare ahlakımızın örneklerini sunabiliriz fakat, örneğin Büyükşehir Belediyesi’ndeki bütün problemleri, elimizdeki sihirli değnekle de çözemeyiz. Zincirin halkaları üzeredir bu. Evet, sizi çözebiliyoruz. Başka o bütüncül sıkıntıları çözemiyoruz. Sebebi ne? Zira iktisat makûs. O vakit iktisadın de âlâ olması lazım. Zira, gelir dağılımındaki adaletsizlikler, eşitsizlikler, yalnızca İBB’nin kendi alanında çözebileceği bir husus değil. 360 derece bütün ülkede çözülebilmesi gereken bir sorundur. Zira gelir adaletsizliği var. Münasebetiyle sorunun temeli, iktisatla ilgili sıkıntılar ve sorunlar. İş gücünün hakkını alamaması üzere problemler ve temelinde yatan süreçlerin mesulü, ülkeyi yöneten akıldır. Yani tümden bir değişim bekliyorsak, ülkedeki bugünün yönetici aklını değiştirmek zorundayız ve hükümeti değiştirmek zorundayız. Bunun diğer bir yolu yok. Bunu bilin.

ÜLKENİN EN BÜYÜK SORUNU, ÜLKEYİ YÖNETEN BİR KISIM İNSANLARI KUTSALLAŞTIRMA GAYRETİ

Ülkenin sahip olduğu kaynakların Türkiye’de 86, İstanbul’da da 16 milyona aittir. Yöneticilerin görevinin, size ilişkin olan nimetleri, size adil bir biçimde dağıtmakla mesul beşerler olduğunu da unutmayın. Bugün bu yaptığımız iş, size lütuf değil. Ekrem İmamoğlu’nun size sağladığı bir yarar değil. Ekrem İmamoğlu’nun sorumluluğunu, grup arkadaşlarıyla bir arada uygun yaparak, hakikat yaparak, âlâ iş yapan, gerçek iş yapan, adaletli iş yapan, yönetici olma biçimidir. Yani ben aslında görevimi yerine getiriyorum. O bakımdan her yerde söyledim, burada da söyleyeceğim: Ülkenin en büyük sorunu, ülkeyi yöneten bir kısım insanları kutsallaştırma çabası. Biz insanız ha; unutmayın. Sizin üzereyiz. İnsanız ve bir ortada bu ülkeyi yönetme ve bu kenti yönetme çabasını ortaya koymak zorundayız.

HAFTALIK ÇALIŞMA SAATLERİ, 45’TEN 40 SAATE DÜŞECEK

Yeni düzenlemeyle takıma aldığımız çalışanların kavuşacakları haklar var. Sizi, bu eşitsiz ortamdan eşit ortama kavuşturuyoruz. Sürücülerimiz, yılda 4 ikramiye alacak. Haftalık çalışma saatleri, 45’ten 40 saate düşecek. Yemek fiyatları olacak. Yıllık müsaade günü sayıları, 14’ten 22 güne çıkacak. 8 gün toplumsal müsaade hakları olacak. Toplumsal yardım paketi, tahsil yardımı, Ramazan yardımı üzere yardımlardan yararlanacaklar. Performans Gelişim Sistemi (PGS) muvaffakiyet puanı mükafatı, hasarsızlık primi, direksiyon primi, vardiya primi üzere motivasyon kaynakları olacak. Evet ortamıza, ailemize katılanlar bu haklardan faydalanacaklar. Zira bizim için 16 milyonun her bir ferdinin sıhhati, memnunluğu, düzgün kaidelerde yaşaması başka bir ehemmiyet taşıyor. Ortamıza, ailemize katılanlar, kıymetli dostlar bu haklarımızdan faydalanmış olacaksınız. Zira bizim için, 16 milyon insanımızın her ferdinin sıhhati, memnunluğu, yeterli kaidelerde yaşaması farklı bir ehemmiyet kazanıyor. Bu yüzden size sağladığımız bu imkanların tek bir sebebi var: Sizler, İstanbulluları hiç olmadığından daha fazla memnun etmek zorundasınız. Bu bahiste anlaştık mı?

BİZİM 3 YILDA YAPTIKLARIMIZI, 25 YILLA KIYASLIYORLAR

Gülümseyen, insanına hürmet duyan, insanına yeterli davranan, yol gösteren birer Büyükşehir Belediyesi elçisi olacaksınız. Bizlerde birebir anlayışla İstanbul’a hizmet etme uğraşındayız. Tıpkı anda şu anda yer altında 10 hatta birden metro üretiyoruz. Yeşil alanlar yapıyoruz, parklar yapıyoruz. Katı atıktan güç üreten, Avrupa’nın en büyük tesisini açtık. Yenileri için projelerimizi toparladık, Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) sürecini yürütüyoruz. Toplumsal yardım bütçemizle, tam 1,5 milyon hanemize, İstanbul’da bu güç günlerinde katkı sunuyoruz. Bazen öğrencisine burs veriyoruz. Bazen meskenine süt dağıtıyoruz. 200 bin çocuğumuza süt dağıtıyoruz. 3 yılda, 25 yıldır atılmayan pek çok projeyi kazandırıyoruz. Bizi eleştiren ya da bizimle birtakım platformlarda konuşan, bugünkü İstanbul’un muhalefeti, yarının Türkiye’de muhalefeti olacak olan arkadaşlar çıkıyorlar, bizim de datalarını yarıştırırken 25 yılla kıyaslıyorlar. Yani bizim 3 yılda yaptıklarımızı, 25 yılla kıyaslıyorlar. Alışılmış buna şaşırıp karşılık vermiyoruz. Tam tersine memnun oluyorum. 3 yılda 25 yılı kıyaslayan bu arkadaşlara ben diyorum ki; ‘5 yıl bittiğinde ya da iki devir bir İstanbul hizmet sürecinde, inanın ne diyeceklerini şaşıracaklar. Ancak şunu yapacaklar: Büyük kısmı gelip bize oy verecekler, göreceksiniz.

HER ARIZAYI KENDİ SİSTEMLERİNİ VE MEDYALARINI KULLANARAK, SİZİ MİLLETE ŞİKÂYET EDİYORLAR

İstanbul’u yatırımlarla güçlendirip, güzelleştirdik. Allah size kazasız belasız, sorunsuz seyahatler nasip etsin. Daha çağdaş yeni araçlarımızla, daha keyifli çalışanlarıyla, İstanbul’a yakışan bir toplu ulaşım hizmetlerini hemşerilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Her biriniz hizmetinizi, işinizi yeterli yapın. Bakın geçmiş yıllardan daha az arıza yapılmasına karşın, her arızayı kendi sistemlerini ve medyalarını kullanarak, sizi millete şikâyet ediyorlar. Haksızlık yapıyorlar. Sayılar aşikâr, sayılar muhakkak. Sizin kurumunuzu, bizim kurumumuzu kötülüyorlar. Bunlar bir avuç insan. Bu, 150 yıllık bir kurum. Güçleri yetmez bunu kötülemeye. Fakat bunu yapıyorlar. Kısa kısa bu türlü karalamalar yapıyorlar. Alışılmış ki yalancının mumu nereye kadar yanar? Yatsıya kadar. Yatsıya az kaldı. Onun için sizden isteğimiz; bütün arkadaşlar, işinizi güzel yapacaksınız.

ARA ORTA OTOBÜSLERİNİZE BİNECEĞİM, ORTA ARA GARAJLARINIZA GELECEĞİM

Hep bir arada milletimize güzel hizmet yapacağız. Ben de orta ara otobüslerinize bineceğim. Orta ara garajlarınıza geleceğim. Sizlerle sohbet edeceğim. Aman, benim hoş İstanbullu hemşerilerim sizlere emanet. Çocuklarımızı kollayın, koruyun. Hanımefendilere özel ilgi göstereceksiniz. Durakların dışında durma konusunda kararımız var bazen gece saatlerinde biliyorsunuz. Hasebiyle bu ülkede yaşayan her insanın can güvenliği, mal güvenliği otobüslerinizde size emanet. Yolunuz açık olsun.

MUHARREM AYININ MÜBAREK OLMASINI DİLİYORUM

Bugün başlayan Muharrem ayının İslam alemine mübarek olmasını, tüm insanlığa huzur ve memnunluk getirmesini, birlik, beraberlik getirmesini, hepimizin bir ortada ne kadar hoş bir millet olduğumuzu bize hissettirmesini diliyorum. Acılarımızdan ders çıkaran, ileriye, geleceğe dönük, barışa, huzura, birlikteliğe hizmet eden beşerler olmamızı diliyorum.”

İmamoğlu konuşmaların akabinde İETT bünyesine katılan sürücülerle anı fotoğrafı çektirdi.

İBB’den yapılan açıklamada ihale ve alım süreci hakkında da bilgiler paylaşıldı. Bu bilgiler şöyle:

“İHALE VE ALIM SÜRECİ”

İBB’nin bağlı kuruluşlarından İETT’nin metrobüs sınırında misyon yapan 670 aracın yaş ortalaması 10’a yükseldi. Ağır şikayetlere neden olan metrobüsleri yenilemek için 300 araç almak üzere, 90 milyon euroluk dış krediye Cumhurbaşkanlığı’ndan aylarca onay çıkmayınca, İETT öz kaynakları ile otobüs almak için harekete geçti. 5 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen ve canlı yayınlanan ihalenin sonucunda, 21 metre uzunluğunda 100 otobüs için Otokar firmasının teklifi, 25 metrelik 60 otobüs için de Akia firmasının teklifleri uygun görüldü. 21 metre uzunluğundaki Otokar otobüsler, 200 yolcu kapasiteli. Mevcutta kullanılan araçlar, 18,5 metre ve 185 yolcu birebir anda seyahat yapabiliyor. 25 metre uzunluğundaki 60 Akia otobüs de 280 yolcu kapasiteli. Mevcutta kullanılan otobüsler de 26 metre ancak 225 yolcu taşıyabiliyor.

TESLİMAT NİSANDA BAŞLADI, EYLÜLDE TAMAMLANACAK

Yüzde 15’i peşin, kalanı 72 ay vade ile alınan otobüslerin teslimatları, 12 Nisan 2022’de 30 yeni metrobüs, İstanbulluların hizmetine sunulmasıyla başlamıştı. Bugün düzenlenen merasimle, 100 yeni araç daha metrobüs çizgisinde sahne almaya başlayacak. Kalan 30 yeni metrobüs ise önümüzdeki eylül ayında İstanbullularla buluşacak. Yeni metrobüs alımlarıyla; yerli üretim olan araçlarla ulusal endüstriye takviye sağlandı. 11,5 olan metrobüs filo yaşı 8,5’ a indirildi. Mevcut filoda, aracın yaşına bağlı olarak oluşan arızaların çizgisi olumsuz etkilemesi durumu azalacak. Dışa açılır metro tipi kayar kapılar sayesinde, yolcu sirkülasyon kolaylığı sağlanacak. Yüksek yolcu kapasitesi sayesinde, toplam kapasite yüzde 10 artacak, tek seferde taşınan yolcu sayısı daha fazla olacak, duraklarda bekleme müddetleri azaltılacak. Yüksek klima gücü kapasitesi sayesinde, konforlu seyahat sağlanacak. Taşınan yolcu başına ünite yakıt tüketimi, mevcut araçlara nazaran daha düşük olacak. Araç yolcu doluluk oranı tespit sistemiyle, araç tabelasından araç doluluğunun yolcuya gösterimi sağlanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir