İkinci el otomobilde en çok yapılan hilelere dikkat!

İkinci el araba piyasasında dolandırıcılık metotları artıyor. Ekspertizler en sık karşılaşılan dolandırıcılık sistemlerinin, kilometrenin düşürülmesi, kaza sırasında açılmış airbag’lerinin tamir edilmeden tekrar monte edilmesi ve iki farklı aracın birleştirilmesi olarak açıklıyor. Ekspertiz şirketi sahibi Murat Yaman “Müşteriler daha evvel kaportaya dikkat ederlerdi. Artık motor sağlamsa, kaportaya bakmıyorlar bile” diye konuştu.

Otomobil fiyatlarındaki artış ve neredeyse fabrika çıkışlı otomobil bulunamaması nedeniyle, ikinci el piyasasına talep arttı. Bu durumu fırsata çeviren dolandırıcılar, hasarlı araçları hileli usullerle satmaya çalışıyor. Oto ekspertizlerinin verdiği bilgilere nazaran, en sık karşılaşılan dolandırıcılıklar, kilometre düşürme, kazada açılan airbagin tamir edilmeden tekrar takılması ve iki hasarlı aracın birleştirilerek satılması. Sigorta eksperleri ise kimi ikinci el araba ilanlarında, “Aracımın trameri şişirilmiştir. Olağanda hasarı bu kadar yüksek değildir” tabirlerinin dikkate alınmaması gerektiğini lisana getiriyor.

“İkinci el piyasasında dolandırıcılar çoğaldı”

Bir ekspertiz firmasında servis müdürü olarak çalışan Engin Tanlık, “Maalasef ikinci el piyasasındaki hareketlilik kimi dolandırıcıların çoğalmasına neden oldu. Araçta bir modül boya, iki modül sök-tak olduğunu söyleyip piyasaya sürüyorlar. İkinci el araçlarda şu orta çok fazla kilometre düşürülüyor. Daha bugün kilometresi düşürülmüş bir araç tespit ettik. Airbag hileleri var. Özgün diye gelen aracın aribagleri süreç görmüş olabiliyor” dedi.

“Bu ortalar 2 araçtan bir araç yapanlar çok oluyor”

Otocenter’da ekspertiz firması sahibi olan Murat Yaman ise “Yoğun halde araçların kilometrelerinin düşürüldüğünü görüyoruz. Gösterge panelini söküp, geriden matkapla kilometreyi geri çekiyorlar. Otomobilde ne kadar beyin varsa, kilometreyi sıfırlamaya çalışıyorlar. Airbagleri direnç ile kandırmalar oluyor. İki araçtan bir araba yapanlar da çok oluyor. Müşteriler daha evvel kaportaya dikkat ederlerdi. Fiyat artışı nedeniyle artık motor sağlamsa, kaportaya bile bakmıyorlar” diye konuştu.

“Tramerde yazan sayı neyse, hasar odur”

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği Genel Koordinatörü Ufuk Yalçın, tramer üzerindeki hasar kayıtlarının değiştirilemeyeceğini belirterek “Sigorta şirketi istiyor diye daha az ölçüde hasar yazılamaz. Hak sahibi istiyor diye de daha fazla yazılması kelam konusu değil. Tramer üzerinde ağır hasar kaydı işlenmişse bir araca, daha evvel bir pert sürecine mevzu olmuştur. Sigortadan yüksek sayı yazdırılarak fazla ölçüde hasar alınmış üzere tabirler kullanılabiliyor. Bu gerçek dışı bir tabir. Gerçekte tramer ölçüsü neyse hasar odur” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir