İçişleri Bakanlığı’nın hedefinde Kılıçdaroğlu var… “Nasıl temin ettin”

İçişleri Bakanlığı tarafından CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun YSK ile ilgili bilgileri nasıl temin ettiğini açıklamaması durumunda hakkında kabahat duyurusunda bulunulacağı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı, toplumsal medya hesabından açıklamada bulundu.

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun yaptığı “Bizdeki seçmen bilgileri YSK’nın elinde yok, her seçmeni biliyoruz” açıklamaya değinen Bakanlık, “CHP Genel Lideri Sn. Kılıçdaroğlu’nun; YSK’da olmayan lakin kendilerinde bulunduğunu tez ettiği bilgileri nasıl temin ettiğini açıklaması gerekmektedir. Aksi takdirde, ferdî bilgilerin mevzuata karşıt temin edilmesinden dolayı Bakanlığımızca kabahat duyurusunda bulunulacaktır” denildi.

“SEÇİME GİRMEYE HAK KAZANAN SİYASİ PARTİLER İLE PAYLAŞILMAKTADIR”

Açıklamanın devamında ise şu sözlere yer verildi;

-CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bir gazeteye verdiği röportajda “…bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde de yok….” tabirleri üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

-298 sayılı Seçimlerin Temel Kararları ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 33. hususunda, seçmen kütüğünün oluşturulması ve Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) seçmenlere ilişkin hangi bilgilerin temin edildiği yer almaktadır. Anılan kanunun 47. unsurunda ise seçmen kütüğünün siyasi partiler ile hangi metotlarla paylaşılacağı belirtilmekte ve süreçler bu mevzuat çerçevesinde yürütülmektedir.

-Seçmen kütükleri, YSK tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde seçime girmeye hak kazanan siyasi partiler ile paylaşılmaktadır.

-İlgili kanun ve mevzuat bu kadar açık ve net iken birçok kere seçimlere katılan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu açıklamaları ile YSK’yı ve bilgi güvenliğini, YSK’ya seçmen bilgisini sağlayan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nü gaye göstererek zan altında bırakmıştır.

“SAYIN KILIÇDAROĞLU’NA BURADAN DAVETTE BULUNUYORUZ!”

1-YSK’nin elinde olmayan lakin sizin elinizde bulunduğunu söylediğiniz bilgiler hangileri ise kurumları maksat göstermek, şaibe oluşturmak ve zan altında bırakmak yerine bu bilgilerin kaynağının neresi olduğunu kamuoyuna açıklayınız.

2- Şayet bahsettiğiniz mevzu, YSK’nin her yıl siyasi partilere verdiği bilgilerin partilerce tasnifi ise kamuoyunu yanılttığınız ve kurumları töhmet altında bıraktığınız için çabucak özür dileyiniz.

3-Yukarıda belirtilen konuların açıklanmaması halinde, ferdî dataların mevzuata muhalif temin edilmesinin isimli bir hadise olmasının yanı sıra vatandaşlarımızın açıkça “fişlenmesi” manasına da geldiğinden Bakanlığımızca kabahat duyurusunda bulunulacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir