İç sularda av yasağı sona erdi

Samsun Vilayet Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “İç sularımızda 01 Nisan 2022 tarihinde başlayan av yasağı periyodu bu yıl da 01 Temmuz 2022 tarihi prestijiyle sona erdi. Amatör balıkçıların baraj, göl ve akarsularımızda uygulanan uzunluk ve av araçları yasaklarına uymaları sürdürülebilir avcılık için ehemmiyet arz etmektedir” dedi.

İbrahim Sağlam, açıklamasının devamında, amatör avcıların uyması gereken kimi kurallarla ilgili şunları söyledi:

Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet üzere tuzakların kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlak alanlarında bulundurulması ve kullanımı yasaktır. Bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal unsurlar, her türlü patlayıcı, öldürücü, bayıltıcı, uyuşturucu, uyutucu, uyarıcı unsurlar, karpit, sönmemiş kireç, balık otu ve benzerlerinin amatör avcılıkta kullanımı ve bu gereçlerin av mahallinde bulundurulması da yasaktır.

Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta grubu ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Lakin, alabalık avında iki olta kadrosundan daha fazla olta grubu kullanılamaz ve her olta ekibinde iki iğne bulunabilir. Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Yalnızca yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir.1 km2’den küçük göl ve göletlerde motorlu, motorsuz her türlü tekne ve botla avlanmak yasaktır.

Akarsuların, göllerin ve göletlerin yatakları değiştirilerek bir kısmının kurutulması yahut bentlenmesi yolu ile avcılık yapılması yahut ızgaralarla balık toplanması yasaktır. İçme suyu sağlanan alanlara da akaryakıt ile çalışan kayık, motor ve gibisi araçların kullanılması ve su alma noktasına 300 metreden daha yakın yerlerde su eserleri avcılığı yasaktır.

İç su balıklarında avlanabilir minimum uzunluk ve günlük avlanabilecek ölçü bilgileri belirtilen su eserlerinden daha küçüklerinin ve belirtilen ölçüden fazlasının avlanmaları yasaktır. Unutmamalıyız ki sürdürülebilir avcılık, balıkların ömürlerinde en az bir sefer üremelerine imkân vermekle sağlanır. Kaçak avcılık yaparak günü kurtarmak yerine, av yasaklarına uyarak daima birlikte geleceğimizi kurtaralım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir