İBB’nin kullandığı araziye rant planı: Ticaret ve konut imarı verildi

İBB Anadolu Zabıta Daire Başkanlığı’nın kullandığı Kartal Soğanlık Mahallesi 12637 ada 1 parsel geçen mart ayında özelleştirme kapsamına alınmıştı.

Özelleştirme Yönetimi, özelleştirme kapsamına alınan 29 bin 625 metrekare büyüklüğündeki arazi için, yeni imar planları hazırlayarak Cumhurbaşkanı’nın onayına sundu. Hazırlanan Nazım İmar Planları ve Uygulama İmar Planları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı ve onay kararı 3 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nın doğusunda, D-100 Karayolu’nun kenarında yer alan kelam konusu arazinin küçük kısmı ‘resmi kurum alanı’ olarak ayrılırken; D-100 kenarında kalan büyük kısmı ise ‘ticaret+konut alanı’ olarak ayrıldı. Emsal=2 yapılaşma hakkı verilen toprağa 17 katlı inşaatlar yapılabilecek.

Kartalspor için stat yapılacaktı

Kartal Belediyesi Lider Yardımcısı Ali Apaydın‘ın Kartalspor Başkanlığı yaptığı 2018 yılında Kartalspor için yapılacak yeni statla ilgili açıklamalarda bulunmuş, Apaydın’ın açıklamalarıyla ilgili şöyle haberler yapılmıştı:

“Kartal’ın yeni stadının yapılması için 29 bin 625 metrekarelik bir alanın ve ayrıyeten gölet olarak bilinen alanda öbür bir park alanının ayrıldığını belirten Apaydın, kelam konusu 29 bin 625 metrekarelik alanın 9 bin 153 metrekarelik kısmını kapsayan tapunun 01 Aralık 2017 tarihi itibariyle Kartal Belediyesi mülkiyetine geçtiğini söyledi. Üzerine stat yapılacak alanın kalan öteki kısımlarının tapusunun Kartalspor mülkiyetine verilmesi için Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını belirten Apaydın, Kartalspor’un böylelikle yaklaşık 11 bin metrekarelik bir stattan, neredeyse 30 bin metrekarelik bir stada taşınacağını kaydetti.”

Söz konusu arazi daha evvelki planlarda kent parkı olarak planlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir