İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: ‘2036 olimpiyat oyunlarına talibiz, dünyanın gelmiş geçmiş en iddialı adayıyız’

İBB iştiraki Spor İstanbul’un düzenlediği Golden Horn Rowing Cup (Uluslararası Haliç Kürek Yarışları) 18 Türk, 4 yabancı olmak üzere 22 kadro ve toplam 360 atletin katımıyla yapılıyor.

4 bin 500 metre uzunluğundaki parkurda düzenlenen karşılaşmalar gün uzunluğu U19 Bayanlar, U19 Erkekler, Bayanlar, Erkekler ve Masterlar kategorilerinde devam edecek. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “Kadınlar” kategorisinde birinciliğe ulaşan Galatasaray Spor Kulübü atletlerine kupa ve madalyalarını verdi. İkinci gelen Altın Boynuz A Grubu mükafatını Türkiye Kürek Federasyonu Lideri Erhan Ertürk’ün, yarışı üçüncü bitiren Haliç Kürek Ekibi ise İBB Spor Kulübü Lideri Fatih Keleş’in elinden aldı.

Birinciliğe ulaşan Galatasaraylı atletlere kupalarını verdikten sonra konuşan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Olimpiyat Oyunları’nı İstanbul’a kazandırmaktaki kararlı olduklarını bir kere daha vurguladı.

İmamoğlu şöyle konuştu:

“İSTANBUL’A, OLİMPİYATI İKRAM ETMEK İSTİYORUZ

Dünyanın en hoş kenti İstanbul’a, olimpiyatı artık armağan etmek istiyoruz. Daima birlikte olimpiyat kenti olsun istiyoruz. 2036 oyunlarına talibiz. Dünyanın gelmiş geçmiş en tezli adayıyız. Biz olimpiyatların insanlarıyla bir kente verilebileceğini bilen bir idareyiz. Bu bağlamda bu kentin insanları bunu hak ediyor.

HALİÇ’İN EŞİ YOK

Hemen karşı yakada, Eyüpsultan tarafında tramvay sınırını harekete geçirdik. Bu çizgimizle birlikte yaklaşık bir milyon metrekareye ulaşan harika bir yeşil alanı bitirmek üzereyiz. Tramvayı Eminönü’ne kadar uzatacağız. Burada kültür, sanat alanları hazırlıyoruz. Başta Feshane ve Haliç Tersanesi olmak üzere yani Haliç uzunluğunda kültürü, sanatı, bienali, sanatın her alanında buluşmayı ve tıpkı vakitte sporla buluşan bir coğrafya haline gelsin istiyoruz. Zira Haliç ve İstanbul dünyada bir tane. Diğer bir örneği yok. Dünyada en nadide coğrafyalardan. Tahminen de birincisi. Bu bağlamda buraya o hak ettiği kıymeti daima birlikte sağlayacağız”

Ekrem İmamoğlu, ödül merasimi sonrası basın mensuplarına yarışlarla ilgili değerlendirmede bulundu. Haliç ve etrafının farklı aktivitelerle çok daha canlı hale geleceğini belirten İmamoğlu, “Seneye daha güçlü bir turnuvayı yapmak için şimdiden yola çıkacağız” dedi.

Erkekler kategorisindeki yarışı izlemek için merasim alanından ayrılan İmamoğlu, devam eden yarışı Haliç açıklarında izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir