Hrant Dink Vakfı’na tehdit davasında karar

Hrant Dink Vakfı’nı elektronik posta yoluyla tehdit ettikleri argümanıyla “zincirleme formda imzasız mektupla yahut özel işaretlerle tehdit” hatasından iki sanığın yargılandığı davada karar çıktı. İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuksuz sanıklar duruşmaya gelmedi. Duruşmada, sanıkların ve şikayetçiler Hrant Dink Vakfı ve Fethiye Çetin’in avukatları hazır bulundu.

Duruşma savcısı, her iki sanık hakkında tehditlerin nitelikli halden değil, “basit tehdit” kapsamında kaldığı savıyla cezalandırılmalarını istediği mütalaasını tekrar ettiğini belirtti. Şikayetçi Fethiye Çetin’in avukatı Ümre Deniz Tuna, “Varsayılan örgütlerin korkutucu gücünden faydalanılarak kelam konusu kabahat işlenmiştir. Hüseyin Ateş’in ‘Rakel Dink ve o avukatı ölecek’ kelamı ile bilhassa ‘Bir gece apansızın geleceğiz. Orayı başınıza yıkacağız’ kelamı Hrant Dink’in vefatıyla alakalıdır. Kelam konusu kelamlar Hrant Dink’in vefatıyla özdeşleşmiştir. Hrant Dink evrakında kelam konusu şahıslar örgütten ötürü ceza almışlardır. Bu kelam, Agos Gazetesinin önünde kalabalık bir küme tarafından sarf edilmiştir. Yeniden Hrant Dink’in vefatına atıf yapılmaktadır ve ‘O avukat’tan kasıt Fethiye Güç’tür. Kendisi kamu görevlisidir. Sanıkların nitelikli tehdit kabahatinden cezalandırılmasını talep ederim” dedi. Hrant Dink Vakfı avukatı Hülya Deveci de sanıkların nitelikli tehdit cürmünden cezalandırılmasını talep etti.

Sanıklar beraat istedi

Sanıkların avukatı Orçun Kaan Keleş de “Müvekkillerimin örgüt ile irtibatı yoktur. Yalnızca bir kelamdan hareketle cezalandırılmaları talep edilmektedir. aleyhe konuları kabul etmiyoruz. Her söylenilen kelam örgütle kontaklı olduğu manasına gelmez. Beraatlerini talep ederim” dedi.

İki sanığa da indirim yok

Mahkeme, sanıklardan Hüseyin Ateş’i birden fazla şahsa karşı değişik vakitlerde birden fazla sefer “zincirleme biçimde tehdit” hatasından 2 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırdı. Başka sanık Ersin Başkan’a ise birden fazla bireye karşı “zincirleme halde tehdit” hatasından 2 yıl mahpusla cezalandırılmasına karar verdi. Her iki sanık hakkında da takdiri indirim uygulanmadı.

İddianameden

Hrant Dink Vakfı’na yönelik birincisi 27-28 Mayıs’ta e-posta yoluyla yapılan tehdit olayı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca re’sen soruşturma başlatılmıştı. Savcılıkça hazırlanan iddianamede Hrant Dink Vakfı yöneticileri, avukat Fethiye Çetin ortasında bulunduğu 9 şikayetçi yer aldı. İddianamede, birinci tehdit olayıyla ilgili Konya’da yakalanarak İstanbul’da tutuklanan Hüseyin Ateş hakkında 27-28 Mayıs’ta e-posta göndererek ve 23 Mayıs’ta Hrant Dink Foundation’ın Instagram hesabına yorum yaparak üç farklı tehdit hareketini gerçekleştirdiğini belirtildi. Sanık Ateş’in “Zincirleme halde imzasız mektupla yahut özel işaretlerle tehdit” cürmünden 7,5 yıldan 26 yıl 3 aya kadar mahpus talep edildi. İkinci tehdit olayını gerçekleştiren sanık Ersin Lider ise Hrant Dink Vakfı’nın e-posta adresine 30 Mayıs tarihinde [email protected] isimli e-posta adresinden tehdit bildirisi yollayarak “İmzasız mektupla yahut özel işaretlerle tehdit” hatasından tutuklanmıştı. İddianamede, sanık Başkan’ın 2,5 yıldan 8 yıl 9 aya kadar mahpusu istendi. 21 Eylül 2020 tarihli ikinci duruşmada, iki sanığın da tahliyesine karar verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir