HDP, MHP Diyarbakır İl Başkanlığı’nı Meclis gündemine taşıdı: İstismara maruz bırakılan çocuğun korunması için ne önlemler alındı?

HDP Milletvekilleri, MHP Diyarbakır Vilayet Başkanı’nın tutuklanmasının akabinde vilayet teşkilatına ait çok sayıda suçlamayı Meclis gündemine taşıdı. MHP İdaresi tarafından vazifeden alınan MHP Diyarbakır Vilayet Lideri Cihan Kayaalp, “Çocuğa cinsel istismar” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gazete Duvar’da yer alan habere nazaran, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Remziye Tosun, Dersim Dağ, Hişyar Özsoy, Garo Paylan ve İmam Taşçıer ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran MHP Diyarbakır Vilayet Teşkilatı’nda yaşanan ve basına yansıyan “yolsuzluk, rüşvet, cinsel istismar” suçlamalarını Meclis gündemine taşıdı. 

HDP Milletvekilleri, MHP Diyarbakır Vilayet Başkanlığı’na ait Meclis araştırma komitesinin kurulmasını talep ederken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yanıtlaması istemiyle soru önergeleri de verdi.

Araştırma komitesi kurulması talebinde MHP Diyarbakır Vilayet Teşkilatına dair suçlamalar hatırlatıldı. “Diyarbakır’da 7 Aralık 2021 tarihinde MHP Diyarbakır Vilayet Teşkilatının para karşılığı şahısları kamu kurumlarına yerleştirmek üzere yolsuzluk, rüşvet yanı sıra şantaj ve tehdit üzere hatalarına ait ortaya çıkan ses kayıtları kentte infial yaratmıştır” denilen araştırma önergesinin münasebetinde, kamu kurum ve kuruluşlarında yolsuzluk beyanları, evrakları ve argümanlarının araştırılmadığı tabir edildi.

HDP milletvekilleri, “MHP Diyarbakır Vilayet Teşkilatının faaliyetlerinin araştırılması, kentte şebeke haline gelen temasların araştırılması ve aktif soruşturulması, MHP Diyarbakır Vilayet Teşkilatının kolluk kuvvetleri, valilik ve belediyelerdeki ihtimal dâhilindeki temaslarına dair soruşturmanın derinleştirilmesi, sorumluların açığa çıkarılması, adaletin ve hukukun tesis edilebilmesi için bu çeşit olayların önüne geçilmesi gayesiyle Meclis araştırması açılmasını arz ederiz” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ile Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran tarafından da MHP Diyarbakır Vilayet Başkanlığı’na ait Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yanıtlaması talebiyle soru önergeleri verildi.

MHP Kayapınar İlçe Lideri Mehmet Ataç’ın para karşılığında birtakım şahısların belediye üzere kamu kurumlarına işe yerleştirilmesine aracılık ettiğini gösteren ses kayıtlarının basına yansıdığını hatırlatan HDP’li Tosun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan, “MHP Diyarbakır Vilayet Teşkilatı Lideri ve kimi yöneticilerin kamu kurum ve kuruluşlarına para karşılığı işe yerleştirme, para karşılığı tutukluların tahliye edilmesine aracılık etme, yolsuzluk, rüşvet, şantaj, tehdit ve son olarak cinsel istismar haberleri Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?” sorusuna cevap istedi.

HDP’li Tosun Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a ise, “MHP Diyarbakır Vilayet Teşkilatı Lideri ve kimi yöneticilerin kamu kurum ve kuruluşlarına para karşılığı işe yerleştirme, para karşılığı tutukluların tahliye edilmesine aracılık etme, yolsuzluk, rüşvet, şantaj, tehdit ve son olarak cinsel istismar haberleri Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?” sorusunu yöneltti.

HDP’li Başarır ve Tosun’un başka farklı Aile Bakanı Yanık’a yönelttiği sorulardan kimileri ise şu halde sıralandı:

-Bakanlığınız cinsel istismar kabahatinden tutuklanan MHP Diyarbakır Vilayet Teşkilatı Lideri Cihan Kayaalp hakkında devam eden soruşturma, kovuşturma ve yargılama süreçlerine müdahil olacak mıdır?

-Devam eden soruşturmanın derinleştirilmesine ait Bakanlığınızın teşebbüsü olacak mıdır?

-MHP Diyarbakır Vilayet Teşkilatı Lideri Cihan Kayaalp ile birlikte cinsel istismar kabahatinden gözaltına alınan, tutuklanan MHP’li yönetici yahut üye sayısı kaçtır?

-Bakanlığınız MHP Diyarbakır Vilayet Lideri Cihan Kayaalp’in 16 yaşında bir çocuğu dört aydır sistematik olarak istismar ettiğinden haberi var mıdır?

-Bakanlığınıza bu durumu bildiren bir şikayet ulaşmış mıdır? Şikayet tarafınıza ne vakit ulaşmıştır?

-İstismarın gerçekleştiği ve Cihan Kayaalp’in makam odasının da bulunduğu söylenen yer neresidir?

-Söz konusu yapı içerisinde aktif ve geniş bir soruşturma başlatılmış mıdır?

-İstismar kabahatinin işlendiği yerde bulunan şahıslar de soruşturmaya dahil edilmiş midir?

-İstismara maruz bırakılan çocuğun korunması ismine Bakanlığınız ne üzere tedbirler almıştır? 

TIKLAYIN | MHP, Diyarbakır Vilayet Başkanlığı’nı kapattı; tutuklanan Vilayet Lideri Cihan Kayaalp “çocuğa cinsel istismar” teziyle suçlanıyor!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir