Hac başvuruları yarın sona erecek

Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl e-Devlet üzerinden yapılan ön kayıt müracaatları, ağır talep üzerine 31 Ocak’a kadar uzatıldı.

Hac ibadetini yerine getirmek isteyen adaylar, şubat ayında katsayıya dayanan kura sistemiyle belirlenecek.

Katsayıları müracaat yaptıkları yıl mühletinin iki ile çarpılmasıyla belirlenen adaylardan bu sene başvuran bir, 2 sene evvel başvuran 4, 3 sene evvel başvuran ise 9 kez kuraya dahil olacak.

HAC KURASI İLE 83 BİN KİŞİ GİDECEK

Kuranın sonuçlanmasıyla bu yıl 65 yaş üstü dahil 83 bin 430 hacı adayı Türkiye’den kutsal topraklara gitmeye hak kazanacak.

2020’deki kurada isimleri çıkmasına karşın Kovid-19 salgını ve 65 yaş üstü kısıtlaması nedeniyle hacca gidemeyenler, kuraya katılmaksızın direkt hacca gidebilecek.

Hacca gitmeye hak kazananlar, birinci kere müracaat eden ve kurada ismi çıkmayan birini yanlarına almak isterse kazanılan haklarını kaybedecek ve tekrar kuraya girmek zorunda kalacak.

Böylece hac kontenjanı salgın öncesine dönen Türkiye, nüfusunun yaklaşık binde bir oranında hacı adayını Suudi Arabistan’a gönderecek.

2023 hac tertibi hazırlıklarını sürdüren Diyanet İşleri Başkanlığı, hac kafilesinde yer alacak görevlilere yönelik eğitim seminerleri vermeye başladı. AA

HAC KAYITLARI NE VAKİT BİTİYOR?

Genel Müdürlüğün toplumsal medya hesabından yapılan açıklamaya nazaran, vatandaşlardan gelen ağır talep münasebetiyle 2023 yılı hac ön kayıtları ve kayıt güncelleme süreçleri 31 Ocak 2023 tarihine kadar uzatıldı.

İlk kez kayıt yaptıracak vatandaşlar 250 (İkiyüzelli) TL ön kayıt fiyatı yatıracak.​ Ön kayıt fiyatını yatırdığı halde müddeti içerisinde müracaatını tamamlamayanların müracaatları kabul edilmeyecektir. Bu sebeple vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için, hac müracaatlarını belirlenen müddet içerisinde yapmaları değer arz etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir