Gökbey helikopterinde kullanılacak TS1400 motoruna yurt dışından talep

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, “Yurt dışından Gökbey helikopteri olsun, Atak helikopteri olsun bizim motorla bir arada üretilmiş olanları isteyenler var.” dedi.

Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde gerçekleştirilen, Anadolu Ajansının medya paydaşı olduğu TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam ediyor.

TEI’nin ürettiği TEI TF6000 turbofan ve TS1400 motorları da TEKNOFEST KARADENİZ’de sergileniyor.

TS1400 motorunun birinci prototipini 1,5 yıl evvel TAI’ye entegrasyon çalışmalarına başlanması için teslim ettiklerini belirten Akşit, “TS1400’ün olgunlaştırma testlerine o günden beri devam ediyoruz. Acil durum kalkış gücüne kadar testlerini yaptık.” dedi.

Motor gücünün 1570’lere kadar yükselebildiğine dikkati çeken Akşit, şöyle devam etti:

“Bizim motorumuz 1411 beygir güç üretebiliyor. Kalkış anında da 1475 beygir güç üretiyor. Bizden istenen 1373 beygir. Bir de acil durum kalkış senaryosu var. Burada da bizim motorumuz 1570 beygire kadar güç üretebiliyor. Nasip olursa 2022 yılı bitmeden beşerli uçuş için kâfi olgunluğa ulaşmış birinci motorumuzu TAI’ye teslim edeceğiz. Umudumuz, onlar da önümüzdeki yılın birinci yarısında Gökbey helikopterimize entegrasyonunu tanımlayarak, birinci ulusal motorumuzla birinci helikopterimizi yerden keserler.”

Mahmut Faruk Akşit.

“Bizim motorumuz 100 beygir daha güçlü”

TS1400’ün Gökbey helikopterinin üzerinde bulunandan daha güçlü bir motor olduğunun altını çizen Akşit, “Gökbey’in kullandığı motor, Atak helikopterinin kullandığı motorla birebir. Bu motor 1298 beygir daima, kalkış anında da 1373 beygir güç üretiyor. Bizim motorumuz 100 beygir daha güçlü, çift kullanımlı bir motor. Hem askeri hem sivil kullanımlı.” diye konuştu.

Akşit, TS1400 motoruna yurt dışından da talep olduğunu lisana getirerek, “Bu talep platformla bir arada geliyor. Yurt dışından Gökbey helikopteri olsun, Atak helikopteri olsun bizim motorla birlikte üretilmiş olanları isteyenler var. Değişik sebeplerden ötürü bilhassa bizim motorumuzla olanından isteyenler var. Motorun mümkün olduğu kadar sertifikasyonunu tamamlayıp seri imalat evresine getirmeyi planlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

“Motor modülleri üretiminde çok uygun bir yerdeyiz”

Türkiye’nin motor üretimi konusunda dünyada değerli bir yerde bulunduğunu belirten Akşit, şunları kaydetti:

“TEI olarak dünyada motor kesimleri üretiminde çok düzgün bir yerdeyiz. Dünyanın en çok satan motorlarının en büyük tedarikçisi haline geldik. Biz, Allah’a şükür TS1400 motorumuzu çalıştırdığımızda devler ligine çıktık. Bunun seri imalatına girip tam yerimizi almaya sıra geldi. Dünyada jet motoru teknolojisinde kendi motorunu üretip kullanabilen 4-5 ülkeden biri haline geldik. Akabinde TF 6000 üzere daha büyük motorlarımız peş peşe geliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir