Global borsalardaki yükseliş takip ediliyor

New York borsası günü yükselişle tamamladı. Asya borsaları ile güne alıcılı başladı. Yükselişlerin bugün Borsa İstanbul’a da yansıması bekleniyor.

Kapanışta Dow Jones endeksi 300 puanın üzerinde paha kazandı ve yüzde 1,07 artışla 31.836,74 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,63 artarak 3.859,11 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,25 yararla 11.199,12 puana çıktı.

Güne karışık seyirle başlayan endeksler, kapanışta yükseliş kaydetti.

Para siyasetindeki yavaşlama beklentileriyle tahvil faizlerinde görülen düşüş eğilimi piyasalardaki müspet seyri desteklerken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,07’ye geriledi.

ABD’li şirketlerin bilanço döneminde takvim ağırlaşırken, araba üreticisi General Motors’un payları, şirketin beklenenden uygun gelen finansal sonuçları sonrası yaklaşık yüzde 4 paha kazandı. Coco Cola’nın payları de şirketin iddialardan güçlü gelen finansal sonuçlarının akabinde yüzde 2’nin üzerinde yükseldi.

Makroekonomik bilgi tarafında ise ABD’de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, ağustosta geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 13 artarak konut fiyatlarındaki artışın evvelki aylara kıyasla yavaşlamaya devam ettiğini gösterdi. Konut fiyatlarındaki artışta ağustosta görülen yavaşlama endeksin hesaplanmaya başladığı 1987 yılından bu yana en süratli düşüşe işaret etti.

Ülkenin 20 kentindeki konut fiyatlarına ait endeks de ağustosta aylık bazda mevsim tesirlerinden arındırılmış olarak yüzde 1,3 azalarak Mart 2009’dan bu yana en süratli düşüşü kaydetti.

ABD’de Conference Board Tüketici İnanç Endeksi ise enflasyon tasalarının tesiriyle ekimde aylık 5,3 puan azalışla 102,5’e gerileyerek 3 ayın en düşük düzeyini kaydetti.

Öte yandan ABD basınında yer alan haberlerde, Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk’ın toplumsal medya şirketi Twitter’ı 44 milyar dolara satın alma sürecini cuma tamamlamayı planladığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir