Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförü hakkında 22,5 yıl hapis istemi

Gaziantep’te kaza yapan araca müdahale edenlere yolcu otobüsünün çarpması sonucu 16 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasına ait otobüs sürücüsü hakkında 22,5 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

Nizip Cumhuriyet Başsavcılığınca Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu’nun Nizip kısmında 20 Ağustos’ta kaza yapan bir araca müdahale için güvenlik şeridinde bulunanlara ve araçlara Özel Diyarbakır Seyahat’e ilişkin 33 SR 157 plakalı yolcu otobüsünün çarpmasıyla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

Otobüs sürücüsü tutuklu sanık Abdulkadir M. hakkında, “bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına sebebiyet vermek” hatasından 22,5 yıla kadar mahpus cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Nizip Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, olay yeri inceleme, görgü şahidi, kaza tespit, olay yeri, manzara inceleme ve meyyit muayene tutanakları ile isimli raporlar, mağdur, şahit ve müşteki beyanları, kuşkulu sözü, eksper ve isimli tıp raporları, takograf raporu, PTS ve HTS kayıtları yer aldı.

3 İSİMLİ TRAFİK EKSPERİ GÖREVLENDİRİLDİ

Cumhuriyet Başsavcılığınca kazanın akabinde görevlendirilen 3 isimli trafik uzmanından oluşan heyetin hazırladığı rapora da yer verilen iddianamede, Gaziantep-Şanlıurfa karayolunun 26. kilometresinden sonra yolun eğimli ve hafif virajlı olması nedeniyle otobüs sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybederek frene bastığı söz edildi.

Şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmeye başlaması ile aracın son durduğu nokta ortasındaki aralığın 387 metre olarak belirlendiğine işaret edilen raporda, şoförün 387 metre boyunca yaptığı hareketler ile gerek yoldaki gerekse su tahliye kanallarındaki fren izlerine ayrıntılı formda yer verildi.

Otobüs sürücüsünün, yoldaki birinci kazayı geç görmesi nedeniyle duramadığını savunmasında belirttiğine vurgu yapılan iddianamede, şu sözler yer aldı:

“Fren izlerinin olay yerinin yaklaşık 291 metre gerisinden başladığının ve otobüsün birinci fren izinin başladığı yerden 387 metre aralıkta lakin durabildiğinin tespit edilmiş olması göz önüne alındığında şoförün savunmasının hatadan kurtulmaya yönelik olduğu, ayrıyeten 27 DK 118 plakalı itfaiye aracında bulunan kamera kayıt aygıtında itfaiye aracının suratının 104 kilometre iken otobüsün kendisini sollama anına ilişkin imgeler, şahitlerin beyanları ve takograf raporu göz önünde bulundurulduğunda otobüsün en az 130 km süratle seyrettiğinin doğrulandığı anlaşılmıştır.”

LASTİKLER UYGUN DEĞİLMİŞ

Tanık beyanlarından otobüs sürücüsünün sürüş sırasında dikkatsiz hareketler sergilediğinin anlaşıldığı kaydedilen iddianamede, şu tabirler kullanıldı:

“Söz konusu otobüsün devamlı şehirlerarası yol yaptığı, bu nedenle aracın üzerinde bulunan ön ve art tarafındaki lastiklerin kullanıma uygun olmadığı, ön tarafındaki lastiklerin dış kısmında aşınmalar olduğu, bu aşınmaların ise aracın rot sistemindeki meseleden kaynaklandığı, rot sistemindeki sorunun aracın ön tertibinde ve fren tertibatında arızaya neden olabileceği değerlendirmesi karşısında şüphelinin otobüs lastiklerinin kullanım ömrünü tamamlandığını bilmesine karşın otobüs lastiklerini kullanmaya devam ettiği anlaşılmıştır.

Şüphelinin 5 yıllık sürücülük deneyimi göz önünde bulundurulduğunda, seyir güvenliğini tehlikeye sokacak davranışlarda bulunduğu, yola gereken dikkati vermeden ve direksiyon hakimiyetine itina göstermeden seyretmesi sonucunda tesirli fren önlemine başvuramadığı belirlenmiştir. Tüm bu tehlikeli davranışları gerçekleştirirken rastgele bir kaza sonucunun meydana gelebileceğini öngörmesine karşın, sürücülük bilgi ve tecrübesine, içinde bulunduğu şartlara, deneyimlerinin olumsuz neticelenmemesine olan inancı sebebiyle, vefat yahut yaralanma ile neticelenebilecek rastgele bir kazanın meydana gelmeyeceğine ya da meydana gelse dahi bu tipten bir kazayı önleyebileceğine güvenerek hareketine devam etmek suretiyle, öngördüğü lakin gerçekleşmesini istemediği kazaya sebebiyet verdiği anlaşılmıştır.”

Benzer davalardaki Yargıtay kararlarına da atıfta bulunulan iddianamede, “Tüm belge kapsamında şüphelinin, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına sebebiyet vermek’ suretiyle üzerine atılı hatası işlediğine dair kamu davası açmaya kâfi kuşku oluştuğu anlaşılmıştır.” denildi.

TAG Otoyolu’nun Nizip kısmında 20 Ağustos’ta meydana gelen kazada, ortalarında 2 basın mensubunun da bulunduğu 16 kişi hayatını kaybetmiş, 30 kişi yaralanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir