Fatih Altaylı: Acaba biri ile barışmak için önemli olan ulusal çıkarlar mı, yoksa o ülkelerin parası olması mı!

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman‘ın Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesine ait olarak, “Acaba biri ile barışmak için kıymetli olan ulusal çıkarlar mı, yoksa o ülkelerin parası olması mı!” dedi. 

Altaylı, “İktidar mensuplarının ve destekçilerinin daima olarak muhalefeti ulusal olmamakla suçladığı bir ülkede… Birisi bana anlatır mı acaba! Dün en ağır sözlerle suçlayıp, Türkiye’deki darbenin ardındaki güç ve finansör olduğu ülkelerin önderlerini merasimle karşılayıp, memleketin varlıklarını satın almaları için kendileri ile pazarlık yapmak nasıl bir milliliktir?” ifadesini kullandı. 

Altaylı, “ülke çıkarları” yorumlarına ait olarak da “Madem ülke çıkarları, Türkiye’ye böylesi laflar etmemiş, böylesi bir berbatlığı düşünmemiş Mısır ve Suriye ile niçin arbede ettik, onlarla niçin barışmıyoruz bunu da bir izah eder misiniz! Sanki biri ile barışmak için, tekrar dostmuş üzere görünmek için değerli olan ulusal çıkarlar mı, yoksa o ülkelerin parası olması mı! Suriye ve Mısır’ın da etrafa dağıtacak bol parası olsa artık Esad ve Sisi de en görkemli formda ülkemizi ziyaret edecek miydi! Ulusallık bu türlü bir şey mi!” ifadesini kullandı.

TIKLAYIN – Kaşıkçı davası sonrası birinci ziyaret; Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile Erdoğan görüştü; ortak bildiri yayımlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir