Ev sahiplerinden kiracıları çıkarmak yeni yöntem: Kiracıya elektrik, su yok

Konut sahipleri, kiracıyı çıkarmak yeni sistemlere başvuruyor. Mesken sahipleri tüm faturaların dahil olduğu yeni sistem denemeye başladı.

Cumhuriyet’in haberine nazaran, mal sahibi kira kontratını yazılı olarak yapmıyor yahut bir örneğini kiracıya vermiyor ayrıyeten elektrik, su, doğalgaz üzere tüm hizmetler mal sahibi üzerinde kalmaya devam ediyor.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Lideri Avukat Ali Güvenç Kiraz’ın verdiği bilgilere nazaran, mal sahibi kiracısının çıkmasını istediğinde yahut TÜFE 12 aylık ortalama üzerinde artış istediğinde kiracısı bunu olumlu karşılamazsa bu masrafları kapatmakla uyarıyor, kiracı ya istenilen bedeli ödemek ya da çıkmak zorunda kalıyor. Bu noktada kira kontratı ve DASK olmadığı için abonelikleri kiracı gidip yaptıramıyor.

Avukat Ali Güvenç Kiraz, bozulan kiracı mülk sahibi alakası ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“Kiracılar mal sahiplerinin son süreksiz düzenleme ile konutlarda yüzde 25 üzerinde artışlarına direnmekteler fakat mal sahipleri de yüksek bedelle kiracı bulabilme yahut içerideki kiracının kira bedelini yükseltme çabası içerisine girdi.

Oğlum, kızım gelecek en çok kullanılan metot. Bilhassa beşinci yılı doldurmuş kiracılar için mal sahipleri adeta noterleri işgal ederek ihtarname sağanağı içerisine girdiler. Kiracı yüksek artışa direniyor lakin konut sahibinin beşinci yılı tamamladıktan sonra kira tespit davası açma hakkı olduğu için sulh hukuk mahkemelerine giderek dava açıyorlar.

DAVALAR UZUN SÜRÜYOR MESKEN SAHİPLERİ FARKLI ARAYIŞLARA GİRDİ: Bu noktada her davanın 2-2.5 yıl civarında sürüyor olması ise mal sahiplerini yeni devir için farklı arayışlara itmiş durumda.

Konutlar için getirilen 10.06.22-01.07.23 ortasını kapsayan yüzde 25 artış uygulaması mevcut kira mukaveleleri için bir nefes oldu lakin yeni kiralamalar için hiçbir katkı sunmadı.

KİRA BEDELLERİ ÇOK YÜKSEK: Asıl sorun yeni kiralamalarda mevcut emsal kira bedellerinin çok yüksek olması, 3 bin TL’lık bir yer için 10 bin TL talep ediliyor. Bu artış fırsatçılık.

İhtiyaç sebebiyle tahliye davaları vahim boyutta artmış halde. Mahkemelerin yükü yüzde 30-40’ı kiracı mal sahibi davalarından oluşuyor.

Yeni moda paylaşımlı konutlar. Lakin mal sahibi kiracısına alt kiralama yetkisi vermişse bu paylaşım geçerlidir, diyoruz. Vermemişse tahliye sebebidir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir