Erciyes Doku Tipleme Laboratuvarı denetimi geçti

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Erciyes Üniversitesi, Erciyes Doku Tipleme Laboratuvarı Sorumlusu, İmmünoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Mustafa Yavuz Köker, EFI kontrolünden geçen doku tipleme laboratuvarı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hastanemiz kemik iliği nakil ve organ nakli ünitelerine hizmet veren Erciyes Doku Tipleme Laboratuvarımız EFİ (European Federation of Immunogenetic) dış kontrolünü 3 Kasım 2022 tarihinde muvaffakiyetle tamamlamıştır. Kemik iliği nakil merkezlerinin memleketler arası JACIE akreditasyonu yapabilmesi için EFI akreditasyonuna gereksinim duyulmaktadır. Avrupa İmmünogenetik Federasyonu (EFI), tarafından belirlenen kalite ihtiyaçlarını karşılayan laboratuvarlara EFI sertifikası verilmektedir. Laboratuvarımız EFI akreditasyonu için HLA doku tipleme alanında 10 yıl tecrübesini tamamlamış ve akredite olmuştu. EFI organ ve hematopoietik kök hücre nakli gereken durumlarda, aile içinden ve dışından donorlar ile hasta ortasında doku (HLA) ahengi çalışmalarında test hizmetlerini sağlayan laboratuvarlara memleketler arası standartlar çerçevesinde akreditasyon evrakı verilmektedir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Köker, “Bu akreditasyon sıhhat turizminde ve yurt dışı sigorta kuruluşları ile mutabakat yapmamızda çok değerli. Erciyes Doku tipleme laboratuvarımız geçen yıl literatüre yeni HLA alleli kazandırmıştı. Şimdiye kadar ülkemizden tanımlanan 2 HLA allelinden birisi laboratuvarımız tarafından bulundu. Laboratuvarımız alanında son teknoloji, prosedür ve uygulamalarla hizmet vermektedir.” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Yavuz Köker, “Hastanemiz laboratuvarı, ülkemizdeki EFI ile akredite olan 8 laboratuvardan birisidir. Birebir vakitte Erciyes Doku Tipleme Laboratuvarımız kamu hastaneleri ortasında EFI tarafından akredite olan üç laboratuvardan birisidir. Bu laboratuvarlar, Erciyes Üniversitesi, İstanbul ve Ankara Üniversitesinde bulunmaktadır” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir