Emekliye sınırsız cayma hakkı… Kamuda hareketlilik var

Emekli promosyon fiyatları ne kadar oldu sorusu vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılmaya devam ediliyor. 12,5 milyon emekliyi yakından ilgilendiren promosyon ödemeleri hakkında kamu ve özel bankalar ortasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Özel bankaların başlattığı promosyon yarışı emekliler için sayıları 10 bin liraya kadar çıkartırken, kamu çalışanları için ise 40 bin lirayı bulan promosyonlar ödenmeye başladı.

Emekli yakını getirmek, kredi kullanmak, kart almak ya da otomatik fatura talimatı vermek üzere kurallar da ek edilince promosyon ölçüleri 10 bin liraya kadar çıkıyor.

Sözleşmesi bitip yeni kontrat imzalayacak emekliler için süreçler kolay. Onlar kampanyalara bakıp istedikleri bir bankayı seçtikten sonra maaşlarını o bankaya taşıyacak ve üç yıllık yeni mukavele yaparak yüksek promosyonu alacaklar.

Bu noktada kontratı devam edenler ve daha evvel düşük promosyon almış emekliler için de bir fırsat bulunuyor. Bu emeklilerin maddelerden gelen hakları var.

Öncelikle cayma hakkını kullanarak eski kontratları fesih imkanları bulunuyor. Böylelikle düşük ölçüde aldıkları promosyon ile ilgili mukaveleyi sonlandırmış olacaklar.

Burada kontratın bitimine kalan müddet kadar bir geri ödeme de kelam konusu. Yani üç yıllığına 1.500 TL alan bir emekli şayet bir yıl sonra mukaveleden cayma hakkını kullanırsa geriye kalan 1000 TL’yi ödemek durumunda.

Cayma hakkını kullanan emekli, artık birebir bankadan ya da farklı bankadan yeni bir mukavele yaparak yüksek promosyon alabilir.

SINIRSIZ CAYMA HAKKI

Emekliler ve tüm tüketiciler için cayma hakkı sınırsız olarak kullanılabiliyor. Yani 1500 TL’lik mukaveleyi sonlandırıp 5 bin liralık bir mukavele yapan emekli bir mühlet sonra 7.500 TL’ye bir öteki promosyonu almak isterse tekrar cayma hakkını kullanıp mukavelesini sonlandırabilir. Bu kere 5.000 TL’den kullanmadığı kısmı iade ederek hakkını kullanacaktır.

BLOKE KONULAMAZ

Bazı bankalar kredi kullanan emeklilerin banka değiştirmesine müsaade vermiyor.

Oysa kredi ile promosyonun bir ilgisi bulunmuyor. Kredi borcu vaktinde ödendiği sürece emekli istediği bankadan maaşını alabiliyor. Birtakım bankaların da kontratını bitiren emeklilere çok düşük fiyatlar teklif ettikleri istikametinde şikayetler geliyor.

YARGITAY’DAN EMSAL KARAR

Yargıtay’ın aldığı bir emsal karar var. Kararda emekli maaşına bloke konulmasına dair müsaadelerin evvelden düzenlenemeyeceği, kredi kontratı esnasında verilen müsaadenin geçersiz olduğu belirtiliyor. Yargıtay ayrıyeten emekli maaşına bloke konulamayacağını söylüyor.

KAMUDA HAREKETLİLİK VAR

Öte yandan kamu çalışanlarının yeni promosyon almaları için birçok kurumda komiteler toplanmaya başladı. Kurullar bankalarla görüşerek eski mukaveleleri sonlandırıyor ve yeni kontrat yapılmıyor.

Eski kontratlar sonlandırılırken cayma hakkı kullanılıyor ve promosyonun bir kısmı iade ediliyor. Böylelikle eski promosyonu 10 katına çıkartan kurumlar bile var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir