Emekli Memur-Sen’den emekli memur maaşlarına zam talebi

Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Ali Küçükkösen, memur maaşlarına yapılan seyyanen ek ödemenin, aylık bağlama oranına nazaran kamu vazifelisi emeklilerine de yansıtılmasını istedi.

Küçükkösen, Memur Sendikaları Konfederasyonu’nda (Memur-Sen) düzenlediği basın toplantısında, milletine ve devletine yıllarca hizmet eden emeklilere insan onuruna yakışır fiyat verilmesinin toplumsal devletin gereği olduğunu söyledi.

Devletin, çalışanı ve emeklileri müdafaaya yönelik düzenlemeleri hayata geçirdiğini belirten Küçükkösen, kamu vazifelilerinin maaşlarına yüzde 17,55 artı 8 bin 77 lira seyyanen artırım yapıldığını anımsattı.

Kamu emeklisine ise piyasa gerçeklerinden uzak olarak yalnızca yüzde 25 artırımın layık görüldüğünü söz eden Küçükkösen, bu oranla 9 bin 800 lira olan en düşük emekli aylığının minimum fiyatın altında kaldığını lisana getirdi.

Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Küçükkösen, şöyle konuştu:

“Kira fiyatlarında yaşanan artışlar, emtia fiyatlarındaki yükselişler, gelirden daha çok artan sarfiyatlar ve en düşük emekli kamu vazifelisi aylığının minimum fiyatın altında kaldığı görülerek artış yapılmalı, en düşük kamu vazifelisi aylığı adil bir fiyata kavuşmalıdır. Çalışan ile emekli ortasındaki bu büyük rakamsal farklılık, toplumsal güvenlik sisteminin çarpıklığını en net ve açık biçimde gözler önüne sermektedir.

Yapılması gereken ve beklentilere karşılık verecek olan, seyyanen artırımın tüm kamu vazifelisi emeklileri için de geçerli olmasıdır. Emeklilere, yüzde 17,55 artış oranı uygulandıktan sonra aylık bağlama oranı üzerinden 8 bin 77 lira seyyanen artırım yansıtılmalı, ortadaki karışıklık ve karışıklık giderilmelidir. Biliyoruz ki ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ emeklisine hak ettiği aylığı verecek, çalışan-emekli tartışmasına fırsat tanımayacak büyüklüktedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir