Ehliyeti olanlar dikkat… Cezası yüzde 121 artacak

Ehliyet yenileme randevusu için sorgulamalar sürmeye devam ediyor. Yeni ehliyet sistemine geçilmesiyle birlikte 1 Ocak 2016’dan itibaren ehliyetler yenilenmeye başlamıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında Bu tarihe kadar eski tip ehliyetlerini, yeni tip ehliyetlere dönüştürmeyen bireyler ise idari para cezası alacak.

SÜRE KISALDIKÇA RANDEVU ALMAKTA ZORLANIYORLAR

Ehliyet yenileme randevularıyla ilgili yoğunluk sürmeye devam ediyor. İstanbul’da bulunan birçok Nüfus Müdürlüğü, ehliyet yenileme randevularını doldurmuş durumda. Randevu almakta zorlanan vatandaşlar ise para cezası yememek için ehliyet randevularını bir an evvel almaya çalışıyor. Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden yahut ALO 199 sınırından alınabiliyor.

PARA CEZASI VAR

1 Ocak 2016 tarihi öncesinde düzenlenmiş ehliyetler 2022 yılı içerisinde geçerliliğini yetirecek. İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen ehliyet yenileme son tarih akabinde eski tip şoför dokümanı kullanmaya devam edenlere idari para cezası kesilecek.

VERGİ, HARÇ VE CAZALARA BÜYÜK ZAM

Enflasyon sayıları yükselmeye devam ederken vergi, harç ve cezalardaki artışı kapsayan tekrar değerleme oranında görülmemiş bir artış yaşandı. Önümüzdeki 3 datada enflasyon sıfır dahi gelse vergi, ceza ve harçlardaki artırım oranı yüzde 121 olacak.

YENİ TİP EHLİYET MÜRACAAT FİYATLARI NE KADAR?

Eski Tip (2016 Öncesi Alınan Şoför Belgeleri) Şoför Evraklarının Yenisi İle Değiştirilmesi Süreçlerinde 15 TL. Yeni Tip (2016 Sonrası Alınan Şoför Belgeleri) Şoför Dokümanlarının Yenilenmesi Süreçlerinde 345 TL yatırılması gerekiyor.

EHLİYET YENİLEME İÇİN GEREKLİ DOKÜMANLAR NELER?

Ehliyetinizi yenilemek için gereken dokümanlar şu halde:

Kimlik Belgesi

Sürücü Sıhhat Raporu

Sürücü dokümanı kıymetli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

1 adet biyometrik fotoğraf

Kan kümesini belirtir evrak yahut yazılı beyan

Adli Sicil Evrakı (Elektronik ortamda sistemden denetim edilmektedir. Ayrıyeten E-devlet üzerinden temin edilebilir)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir