Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası soruları yanıtladı: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği sürecine ait, “Tabii bunu kimileri üyelik olarak tabir ediyorlar lakin bu, bir davet sürecidir. Bizler bu davete şu anda ne yaptık? ‘Evet’ demiş olduk.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar’daki Hz. Ali Mescidi’nin çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “NATO’daki İsveç-Finlandiya görüşmeleri, milletlerarası medyada Türkiye’nin zaferi olarak nitelendirildi. The Economist, ‘Recep Tayyip Erdoğan meskene zaferle dönüyor.’ sözünü kullandı. Sizin değerlendirmenizi rica ediyorum.” biçimindeki tabirlerinin akabinde Erdoğan, “Son bu NATO Tepesi, hakikaten ülkemizin bilhassa terörle çaba, bunun yanında başka NATO ülkeleriyle olan birlikteliği ve alışılmış son olarak önümüze getirilen İsveç-Finlandiya üyeliği konusu. Alışılmış bunu kimileri üyelik olarak tabir ediyorlar fakat bu, bir davet sürecidir. Bizler bu davete şu anda ne yaptık? ‘Evet’ demiş olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu davetin birtakım koşullarının olduğunu tabir eden Erdoğan, “Bu kurallarımızı da ne yaptık? Mukavelenin içerisine yerleştirdik ve bu mukaveleyle birlikte de NATO Doruğu’na gittiğimizde birinci gün dörtlü bir görüşme gerçekleştirdik. Esasen bir gün evvel de yeniden misyonlu arkadaşlarımız bu çalışmaları yaptılar ve bu çalışmalar da önümüze geldi ancak önderler olarak yaptığımız görüşmeden sonra dedik ki: ‘Bu arkadaşlarımız tekrar bir görüşmeyi devam ettirsinler.’ Tekrar bir görüşme yaptılar ve o görüşmeden sonra da bizler bu mukavelenin içerisine girmesi gereken, bilhassa teröre ve teröristlere yönelik kurallarımızı koyduk. Bu kaideler kabul edildi.” diye konuştu.

“Bu, bizim kırmızı çizgimizdir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar Avrupa Birliği’nin bu işi daima PKK ile geçiştirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Biz ise ‘Hayır’ dedik. ‘Artık bu, PKK’yla kabul edilebilecek bir terör çabası değildir. Artık buraya PYD, YPG ve FETÖ terör örgütlerini de bu kontratın içerisine yerleştirmemiz gerekiyor.’ Natürel biraz bu türlü yan çizmeye filan kalktılar lakin biz kendilerine dedik ki: ‘Bu, bizim kırmızı çizgimizdir. Münasebetiyle bunu şayet kabul etmeyecek olursanız buradan katiyen bu mutabakata ‘Evet’ diyemeyiz. Bu formda dönersiniz.’ Sonra tekrar görüşmeler devam etti. Sonunda kabul ettiler. ve bunun olağan artık yazılı metne girmiş olması, hele hele bir NATO mukavelesinin mutabakat zaptının içerisine, bilhassa PKK’nın dışında YPG, PYD ve FETÖ terör örgütü olarak bunun yerleşmiş olması, bizim bu süreçten nasıl bir muvaffakiyetle çıktığımızın en hoş tabiridir. Onun için de alışılmış söylediğiniz bu mecmualar, milletlerarası toplulukta aktifliği, yetkinliği olan mecmualar de bunu bu formda kayda geçmiş oldular. İşin gerçeği de budur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Tepesi’nde 2-3 dakikalık, imajlı olarak terörle çabayı, Türkiye’deki terör şovlarını, tıpkı vakitte Avrupa’nın değişik ülkelerindeki terör örgütlerinin şovlarını de yayına geçirdiklerini kaydederek, NATO ülkelerinin de bunları imajlı seyretme imkanı bulduklarını anlattı.

(Sürecek)

AA / Filiz Kınık Öz – Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir