Co-working sektörü her yıl %21 büyüyor

Özellikle yolun başındaki teşebbüsler, küçük şirketler yahut özgür çalışanlar için sunduğu maliyet avantajı ve konforla, iş dünyasında dijitalleşmenin sürat kazandığı devirden itibaren popülerleşen ortak çalışma alanı dalının büyümesi global salgınla kesintiye uğradı.

Salgının tesirlerinin hafiflediği, yeni varyant tehditlerinin ortadan kalktığı, dünyanın büyük bir kısmında kapanma önlemlerinin sona erdiği ve ofislere dönüşün başladığı bir yıl olan 2022 ise birinci yarısında bölümün toparlandığına ve eski pozisyonuna döndüğüne dair sinyaller verdi.

2021-2022 Co-working Trendleri Araştırması’na katılan kesim oyuncularının %75’i 2022 içinde aboneliklerde artış beklediklerini lisana getirirken, hizmet sağlayıcılarının beşte birinden fazlasının yılın başından bu yana genişleme planı yaptığı tespit edildi. Global Co-working Büyüme Araştırması ise dünya çapındaki ortak çalışma alanlarının sayısının 2024’e kadar iki katına çıkacağını ve 40 bini aşacağını öngördü.

Sektöre ait görüşlerini paylaşan paylaşımlı ofis sağlayıcısı eOfis’in Kurumsal İrtibat Yöneticisi Melis Ataç, “Ofislere dönüşün başlamasıyla 2022 prestijiyle ortak çalışma alanlarının ve paylaşımlı ofislerin sunduğu kıymetler tekrar hatırlandı. İşletmeler hibrit ve uzaktan çalışma modellerine geçerken, bu geçişte paylaşımlı ofislerden nasıl faydalanabileceklerini düşünmeye başladı. Bu durum da daldaki toparlanmayı hızlandırdı.

ÜYE SAYISI 2024’E KADAR %158 BÜYÜYECEK

Küresel Co-working Büyüme Araştırması’nda dikkat çeken datalardan biri de global çapta paylaşımlı ofis kullananların sayısına ait iddiaydı. Araştırma, 2 yıl içinde ortak çalışma alanlarında çalışacak abone sayısının 2020’ye nazaran %158 artacağını ve 5 milyonu aşacağını gösterdi.

İş dünyasının ortak çalışma ve paylaşımlı ofis alanlarının avantajlarını keşfettiğini ve kesimi benimsediğini lisana getiren Melis Ataç, “Bugün, ofis işletmenin maliyetlerini gören ve uzaktan çalışmaya alışan büyük şirketler de hem çalışan iyiliğini artırmak, hem de maliyetleri dengelemek için farklı lokasyonlarda çalışma seçenekleri sunan paylaşımlı ofis modellerine yöneliyor. Bu durum bir yandan kontrat müddetlerini uzatırken, öbür yandan bu alanları kullanan ferdî üye sayısında süratli bir büyümeyi beraberinde getiriyor. 2010’dan bu yana faaliyet gösteren ve ülkemizde dalın öncülerinden biri olan eOfis olarak biz de müşterilerimize farklı pozisyonlarda bulunan 55 A+ plazadaki hazır ofislerimizi saatlik, günlük, haftalık yahut aylık kiralama seçenekleri sunuyoruz” diye konuştu.

ÇALIŞANLAR METROPOLDEN KAÇIYOR

Şirketlerin uzaktan çalışma modellerini kalıcı hale getirmesinin çalışanlara büyük bir esneklik tanıdığına dikkat çeken eOfis Kurumsal Bağlantı Yöneticisi Melis Ataç, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı:

“Küresel enflasyonun tesirleriyle İstanbul üzere metropollerin merkezinde artan konut kiraları, daha güzel bir hayat sürmek isteyen çalışanların kentlerin dış çeperlerine yahut daha küçük kentlere taşınmasına yol açıyor. Dijital teknolojiler iş imkanlarının metropolde olduğu önyargısını ortadan kaldırırken, dijital göçebelik üzere kavramların yaygınlaşmasını teşvik ediyor. eOfis olarak Türkiye’deki en geniş paylaşımlı ofis ağını sunuyoruz. İstanbul içinde 37 lokasyonun yanı sıra Kocaeli, Mersin, Antalya, Muğla, Adana üzere kentlerde de paylaşımlı ofis imkanları sağlıyoruz. Hazır ofis, sanal ofis, ortak ofis, toplantı odası ve eOfis BİZ üzere farklı üyelik modellerimizle her ölçekten işletmenin çalışma alanı muhtaçlığına karşılık bulabileceği esnekliği vaat ediyoruz. Ayrıyeten eOfis üyeleri, Türkiye’nin dört bir yanına yayılan ve 10 bini aşkın şirketi ve girişimciyi içeren profesyonel bir ağın kesimi olabiliyor. Esnek kiralama avantajlarıyla maliyetleri azaltan teşebbüsçü ve şirketler, eOfis sayesinde ofis işletme sorumluluğunu dalın en tecrübeli iş ortağına bırakıp, kendi işlerine odaklanabiliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir