CHP ve MHP’li meclis üyelerinden AKP’ye ‘bütçe’ tepkisi

Elazığ Vilayet Özel Yönetimi Ağustos ayı meclis toplantısında 2022 yılı bütçesine 121 milyon 800 bin lira ek bütçenin harcama kalemlerine aktarılması görüşüldü. CHP ve MHP’li meclis üyeleri merkez ve ilçelere yapılan çalışmalarla ilgili kendilerine bilgi verilmediğini ileri sürerek AKP’lilere reaksiyon gösterdi.

Elazığ Vilayet Özel Yönetimi Ağustos ayı meclis toplantısının ikinci gününde 2022 yılı bütçesine 121 milyon 800 bin lira ek ödeneğin ilgili harcama kalemlerine aktarılması konusu ile ilgili hazırlanan Plan ve Bütçe Kurulu inceleme raporu görüşmeleri yapıldı.

Yapılan görüşmelerde MHP ve CHP’li meclis üyeleri harcamaların nerelere yapıldığı ve çalışmaların hangi basamakta olduğuna dair meclisin bilgilendirilmediğini belirterek reaksiyon gösterdi.

“BÜTÇENİN NEREYE GİTTİĞİNİ BİLMİYORUZ”

Ek bütçeyle ilgili kelam alan ve gelen ödeneğin hangi çalışmalarda harcandığını ve çalışmaların ne basamakta olduğuna dair bilgi verilmediğini belirten CHP Elazığ Vilayet Genel Meclis Üyesi Mahmut Okçuoğlu, şöyle konuştu:

*Günlerce burada genel bütçeyle ilgili neler yapılacağı, nasıl bir yol gidileceğini günlerce tartışmıştık ve gerçek bir bütçe yapmıştık.

*Geldiğimiz noktada borçlanma, ek bütçe yeniden Ertuğrul beyin söylediği üzere enflasyon farkından kaynaklanan  ıstıraplardan ötürü hala programlarımızın  geldiğimiz sekizinci ayda  eksik kaldığını görmekteyiz.

*Bütçe yaparken herkesin talebi vakit zaman yaptığımız programlarla ilgili gidişatın hangi kademede olduğunu meclisin bilgilenmesini istemiştik ve her meclis toplantısında bu bilgi verilecekti. Ama  Geldiğimiz noktada bütçenin  nereye gittiğini bilmiyoruz.

*Yol şubeye 36 milyon bütçe yazmışsınız 15 asfalt ve yol imali için söyleniyor lakin bu asfalt ve yol üretimi hangi ilçe ve köylere yapılacağıyla ilgili bilgim yok.

*Varsa bilgileri komite liderimiz bu çalışmaların nerelere  yapılacağı ve hangi kademelerde olduğu konusunda meclisi ve kamuoyunu bilgilendirsin.

*Borçlanmayı da yaparken birebir düşünceyi yaşadık borçlanmanın nereye yapılacağı sonradan meclisin bilgisi oldu.

*Varsa burada yanlış sanırım o vakit borçlanmanın nereye gittiğine dair Turgay beyefendide muzdaripti.

*Burada da kanaatimce  bu ek bütçenin nerelere yapacağı, hangi eksik işlerde kullanılacağıyla ilgili bilgimiz yok.

*2021’de yapılan programlarla ilgili bu ek bütçenin nerelerde kullanıldığı hangi harcama kalemlere aktırıldığı ve nerelerin eksik kaldığıyla ilgili Yol Şube müdürümüz gelsin buraya meclisi bilgilendirsin.

“YAPILAN HİÇBİR ŞEYDEN MHP KÜMESİ OLARAK HABERİMİZ YOK”

‘Meclisin bilgilendirilmesi konusunda bizde muzdaribiz’ diyen MHP küme başkanvekili Osman Dilek, şöyle konuştu:

*Biz gidip önümüzü düğmeleyip bürokrasinin karşısında ‘şurayı ne yaptınız, burayı ne yaptınız?’ diyecek noktada değiliz. Onlar gelip burada meclise bilgi verme mecburiyetleri var.

*Keyfiyet var bende bu keyfiyeti hissediyorum. Bu programdan bağımsız söylüyorum kaç sefer burada toplanıldı söylenildi.

*Aylık, iki aylık ya da üç aylık muhakkak devirlerde meclis bilgilendirilsin. Şuanda 40-50 milyon bir para harcandı biz nerede neyin yapıldığını sormamıza karşın öğrenemedik nereden başlandığını haberimiz yok, nereye köprü yapıldı, nereye menfez yapıldı bizim bilgimiz yok.

*Bunların bilgisini kim verecek liderim? Kaç aydır meclisin bilgilendirilmesini istiyoruz lakin kim gelip bilgi verdi?

*Kaç aydır bizim bu talebimiz var kimse lütfedip gelmiyor meclisi kimse ciddiye almıyor. Bilgilendirilmeden dahi kaçılıyor.

*Daha evvelki toplantılarda da talebimiz meclisi bilgilendirin. Yapılan hiçbir şeyde biz MHP kümesi olarak haberimiz yok.

*Yine istediğiniz yerde başlayın yeniden istediğiniz yerden bitirin yalnızca bilgi edinmek istiyoruz bilgi gelmeyince kuşkuya düşüyoruz.

“MERKEZİ YÖNETİMDEN ALMIŞ OLDUĞUMUZ HİSSELERDE BÜYÜK BİR ARTIŞ SAĞLANDI”

Plan ve Bütçe Kurulu Lideri ve AKP meclis üyesi Ertuğrul Kar ise merkezi yönetimden almış oldukları hissede büyük bir artış olduğunu söyledi.

Kar, şöyle konuştu:

*Enflasyon artışlarından ötürü merkezi yönetimden almış olduğumuz hisselerde büyük bir artış sağlandı.

*Geçen yıl temmuz ayında merkezi yönetimden kurumumuza gelen hisse 12 milyon 964 bin 103 lirayken bu yıl 39 milyon 056 bin 046 liraya çıktı.

*Tabi malumunuz 2021 yılı sonunda varsayımı bütçede merkezi yönetimden gelen hisseler koyulduğu vakit yaklaşık 196 milyon civarında bir paraydı. Fakat şuana kadar gerçekleşen 163 milyon, bu ayki 39 milyonla bu büsbütün gerçekleşmiş oldu.

*Bu önümüzdeki dört ayda artışlardan gelecek hisseler bu 127 milyon küsuru karşılıyor. Bundan ötürü denk bütçeyi karşılayacağı kestirim ediliyor.

*Merkezde birçok yatırım programının bir kısmı gerçekleşmiş bulunmakta lakin malumunuz daha dönemin ortasındayız. Asfalt dönemi temmuz-ağustos ayında olduğundan 45 gün devam edecek bu programlar eylül ayı sonu itibariyle gerçekleşeceğini varsayım ediyoruz.

*Yatırım bütçesi başka yatırım programı başka. Biz komite olarak yatırım programının bütçeleşmesini yaptık yaptık kurul olarak.

*Daha evvelki merkezin yada ilçelerin yapılmış olan yatırım programlarına kaynak transferi yapıldı burada.

*Yani burada biz nerelere ne yapıldığı değil biz bütçeyle ilgili komite olarak o eksiklerin ne kadar hangi müdürlüklerde kaynak eksiği olduğunu tespit ettik.

*Bu tespitlerimizi istinaden de esasen cetveli divan okudu ve bilgi olarak arkadaşlara da dağıtıldı.

*Burada yapılan bütçe daha evvelki yatırım programlarının gerçekleşmesi için maliyet artışlarından ötürü eksik kalan ölçüye finansa edilmiş.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir