Çayyolu altyapısına neşter

ANKARA (İGFA) – Çalışmalar kapsamında Metro Bakım İstasyonu, Gordion AVM ve Çağlayan Askeri Tesisleri’ni kapsayan bölgede altyapı inşaatı çalışmalarına başlanırken, çalışmalar mühletince metroyu kullanan yayaların mağdur olmamaları için alternatif geçiş güzergâhları belirlendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, tüm Türkiye’de olduğu üzere Ankara’da da tesirini gösteren şiddetli yağışlar ve neden olduğu sellerin önüne geçmek için başladığı çalışmalarını sürdürüyor.

ASKİ grupları, yaklaşık 25 yıldır sel baskınlarının ağır olarak yaşandığı Çankaya ilçesi Çayyolu Mahallesi’nin meselesinin tahlili için; Metro Bakım İstasyonu, Gordion AVM ve Çağlayan Askeri Tesisleri’ni kapsayan bölgede altyapı inşaatı çalışmalarına başladı.

5 Ağustos 2022 tarihinde başlayan ve süratle ilerleyen çalışmalar kapsamında, Çağlayan Kışlası’ndan Metro Bakım İstasyonu istikametinde 413 metre 1400’lük kanal çizgisi ile 137 metre 2 bin 800’lük yağmur suyu çizgisinin imalatı tamamlandı. 1’nci metro alt geçidine yapılacak yağmur suyu çizgisi için ise 310 metrelik bir alanda daha çalışmalar yapılacak.

MAĞDURİYET YAŞANMAMASI İÇİN YENİ GÜZERGÂH BELİRLENDİ

ASKİ’nin bölgedeki sel sorunun giderilmesi hedefiyle gerçekleştirdiği çalışmalar mühletince metroyu kullanan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için alternatif güzergâhlar belirlendi. Metro yaya alt geçitlerinin B ve D kapılarının kullanıma kapatılması nedeniyle, A ve E kapıları giriş ve çıkışlar için kullanılabilecek. Ayrıyeten bölgede yaya geçişlerinin inançlı bir formda sağlanabilmesi gayesiyle sinyalizasyon sistemi tesis edilecek.

YIL SONUNA KADAR BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü de bölgede yapılacak çalışmalara ait şu açıklamayı yaptı:

“ASKİ Genel Müdürlüğümüz, bölgede yaşanan sel taşkınlarının önüne geçebilmek ismine Kutugün Deresi’nden deşarj alarak, Ankaralılar Caddesi üzerine 2800 mm çapında yağmur suyu ve 1400 mm çapında atık su imalatı çalışmasına başladı.

Yapılacak olan yağmur suyu sınırları, üst havzaları da toplayacağından yüzde 75-80 doluluk oranı ile çalışacaktır. Bu nedenle imalatın gayesine uygun olarak çalışabilmesi için mevcut güzergâhın kullanılması mecburî olmuştur.

Bu sebeple de imalatın yapılacağı güzergâhtaki boru çaplarının büyük olması, çalışılacak alanda boş bir koridorun bulunmaması ve çizgi eğimlerinde değişiklik yapılamaması nedeniyle kelam konusu güzergâh üzerinde yer alan metro yaya alt geçitlerinin B ve D giriş kapılarının büsbütün kullanıma kapatılması gerekmektedir. Bu çerçevede A ve E kapıları giriş ve çıkışlar için daima kullanılacaktır. Tesis edilecek sinyalizasyon sistemi ile de yaya yol geçişleri inançlı bir biçimde yapılacaktır.

Olası sel ve taşkın afetlerinin engellenerek, can ve mal kaybının önüne geçecek olan çalışmanın bu yıl sonuna kadar bitirilmesi hedeflenmektedir.

Başkentimiz ve bölgemiz için zarurî olan bu çalışma mühletince vereceğimiz rahatsızlıktan ötürü bilhassa bölge halkından ve bölge esnafından özür dileriz…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir