Casusluk davasında karar verildi

ABD’de casusluk suçlaması ile tutuklu olan çiftin Batı Virginia’da görülen davasında ceza istemi belirli oldu. Nükleer bilgiler dahil ABD Donanmasına ilişkin birçok zımnilik içeren bilgileri daha farklı ülkelere satıp satmadıkları şimdi bilinmiyor.

ABD Donanması’nda mühendis olarak uzun yıllar misyon yapan Jonathan Toebbe, nükleer denizaltılara ilişkin kapalılık içeren bilgileri Brezilya’ya satmak isterken eşi ile birlikte yakalanarak cezaevine gönderilmişti.

Nükleer sırları Brezilya’ya aktarmaya çalışan ve bir vakitler ABD Donanması’nda mühendis olan 46 yaşındaki Jonathan Toebbe ve Dinana Toebbe’nin davasında kara çıktı.

“ADALETİ ENGELLMEYE ÇALIŞTI”

New York Times’ın haberine nazaran dava hâkimi, Diana’nın kocası hapisteyken gönderdiği mektuplarla adaleti engellemeye çalıştığı gerekçesiyle 21 yıl cezaya çarptırdı. Jonathan Toebbe ise 19 yıl ceza aldı.

Duruşma tutanaklarına nazaran, güvenlik müsaadesi ve nükleer bilgilere erişimi olan kişinin Jonathan olmasına karşın, Diana’nın da bu bilgilere eriştiği kaydedildi.

Habere nazaran Toebbes çifti, ABD’nin Nükleer denizaltı programı hakkında la Brezilyalı casuslar ile temasa geçti. Brezilya kendi nükleer denizaltı programını geliştirmeye çalışırken, Amerikan istihbaratının Brezilyalı yetkilileri temas konusunda uyardığı kaydedildi.

UTANÇ VERİCİ

FBI raporlarında, Brezilyalı casuslar resmi kimlikler kullanarak Toebbes çifti ile temas kurup çok kapalı bilgiler için pazarlığa oturdu. FBI Kontur İstihbarat Ünitesi Lider Yardımcısı Alan E. Kohler Jr. çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bu hareketler sırf ABD Hükümetine değil, birebir vakitte Amerikan halkına da ihanettir.” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir